oktay dede

Cumhuriyet Profesörü: Oktay Sinanoğlu

Suna Simge Çakmak

Türk kimyacı, moleküler biyofizikçi ve biyokimyacı Türk bilim insanı, Cumhuriyet Profesörü: Oktay Sinanoğlu

Cumhuriyet Profesörü Oktay Sinanoğlu 1935 yılında İtalya’da dünyaya geldi. Henüz 4 yaşında iken II. Dünya Şavaşı sebebi ile 1939 yılında ailecek Türkiye’ye döndü. 1953 yılında TED Koleji’nden birincilikle mezun oldu. Yine aynı yıl okulunun sağlamış olduğu burs ile ABD’ye gitti. Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nin Kimya Mühendisliği bölümünü başarıyla bitirdi. Bir sonraki yıl MIT’de yüksek lisansını tamamladı. Sloan Ödülü’nün sahibi oldu. 1958-1959 yılları arasında Doçentlik tezini tamamlamasının ardından 1959-1969 yılları arasında Berkeley’de kurumsal kimya alanında doktorasını tamamladı.

1960 yılında Yale Üniversitesi’nde öğretim üyesi oldu. 1963’de kimya alanında tam profesörlük unvanı alarak, 20. yüzyılda Yale Üniversitesi’nde “tam profesörlük” unvanını en genç yaşta kazanan öğretim üyesi olduğu açıklandı.1964 yılında Yale Üniversitesi’nde teorik kimya bölümünü kurdu.

oktay sınanoğlu

Büyük mеsеlеlеr, büyük sorunlar, küçük adımlar ilе çözülür. 

1988 yılında , laboratuvar ortamında birleştirilecek olan kimyasalların, birleştirmenin ardından nasıl tepki vereceklerini öngörebilmek amacıyla, kendi geliştirdiği matematik teorilerine dayanan devrimsel bir yöntem olan ve “Sinanoğlu İndirgemesi“olarak adlandırılan yöntemini yayınladı. Yale’de 37 sene çalıştıktan sonra, 1997’de emekli oldu. 

1975 yılında çıkartılan özel kanunla devlet tarafından kendisine Cumhuriyet Profesörü unvanı verildi. 1966’da Kimya dalında “TÜBİTAK Bilim Ödülü“nü, 1973’te Kimya dalında “Alexander von Humboldt Research Award“ı ve 1975’te “International Outstanding Scientist Award of Japan“ı kazandı. 

1997 yılında Yale’den emekli oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Profesör olarak çalışmaya başladı. 2002 yılına kadar Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nde çalışmaya devam etti. 

Bir çok bilimsel kitap ve makale yazdı. Yaşamı boyunca kuantum mekaniği ile ilgili bir çok araştırma yaptı ve çok katkıda bulundu. 2005 yılında “Hedef Türkiye” ve “Bye Bye Türkçe” adlı eserlere imzasını attı.

19 Nisan 2015 tarihinde Amerika’da hayatını kaybetti.

Oktay Sinanoğlu


Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam