Safiye Ayla Ölüm Yıldönümünde Anılıyor

Ayşe Aslıhan

Safiye AylaSahneye çıkan ilk kadın solist olan ve tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bırakan Safiye Ayla, ölümünün 21. yılında, sandığından çıkan kıyafetlerinden esinlenerek hazırlanan bir defile ile anılacak.

Çocukların ve gençlerin eğitim hayatlarına devam etmelerini sağlayan Türk Eğitim Vakfı, ilk bağışçılarından biri olan, Cumhuriyet tarihinin ilk ve en önemli kadın seslerinden Safiye Ayla için ölümünün 21. yılı anısına bir proje hazırladı.

BAŞARI HİKAYESİ BELGESELDE ANLATILDI

Bu proje kapsamında; Klasik Türk Müziği’nin gelmiş geçmiş en saygın sanatçılarından Safiye Ayla’nın 90 yıllık yaşamından alınan bir kesitle, kendisinin hayırsever, eğitim neferi ve zorluklarla dolu yaşamını nasıl bir başarı hikayesine dönüştürdüğünü günümüz gençlerine aktarmak için bir belgesel filmi çekildi.

TEV’in hem bağışçısı hem de Mütevelli Heyeti üyesi olan Safiye Ayla‘nın anlatıldığı 38 dakikalık belgeseli Türkan Derya yönetirken, başrolde Ezgi Çelik yer alıyor. Safiye Ayla’nın eşi Şerif Muhiddin Targan‘ı ise Devrim Özler Akın canlandırdı. Ayrıca belgeselde Safiye Ayla Burs Fonu‘ndan faydalanan bursiyerler ve TEV’in inşa ettiği okullarda okuyan minik öğrenciler gönüllü olarak rol aldılar.

Ezgi Çelik

Döneme göre etkileyici stili ve iddialı sahne kostümleriyle dikkat çeken Safiye Ayla‘nın giysilerinin bir kısmını orjinaline sadık kalarak tasarlayan Safiye Ayla Kapsül Koleksiyonu‘nu tasarlayan adL ise 16 Aralık günü özel bir buluşma ile sınırlı sayıda üretilen koleksiyon parçalarının satışını gerçekleştirecek. 15 parçadan oluşan koleksiyon, 17-22 Ocak tarihleri arasında Safiye Ayla’nın Sıraselviler’deki evinde sergilenecek.

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam