İki Güne Yayılan Görsel-İşitsel Performanslar: Sonar İstanbul

Ayşe Aslıhan

8-9 Mart 2019 tarihlerinde 3. kez Zorlu PSM’de gerçekleşecek Sonar İstanbul, deneyim ve atmosfer odaklı pek çok sıra dışı performansa ev sahipliği yapacak.

Birbirinden değerli DJ ve prodüktörlerin yer aldığı müzik programından ilk isimleri duyuran Sonar İstanbul, Digilogue katkılarıyla hazırlanan ve iki güne yayılacak görsel-işitsel şovlarını açıkladı.  İki güne yayılan şovlar, 30×6 uzunluğundaki dev LED ekrana sahip SonarScreen ve SonarHall sahnesinde gerçekleşecek.

BELLİ OLAN PERFORMANSLARDAN BAZILARI

İnsani duyguları merkezine alan multimedya performanslar ve sürükleyici ses ve ışık şovları ile isimlerini duyuran St.Petersburg merkezli sanatçı kolektifi TUNDRA’nın en son projesi “Nomad”; sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran ses algısı ve makine zekasını kullanımı ile dikkat çeken Caterina Barbieri’nin modüler şovu; Islandman projesiyle 2018 yılında Montreux Caz Festivali’nde yetenek ödülünü kazanan Tolga Böyük’ün 1923 yılında çekilmiş sessiz bir filme yapacağı emprovizasyon performansı “Blossom” bu etkinlikte öne çıkanlar.

Sonar İstanbul

Martin Messier’in Yro ile gerçekleştireceği “Ashes” isimli son projesi; elektronik müzik efsanesi Richie Hawtin’in yıllardır sahne ve ışık tasarımını yapan multimedya sanatçısı Ali Demirel ve yeni neslin dikkat çeken isimlerinden klasik müzik piyanisti Kaan Bulak’ın güçlerini birleştirdiği “Impromptu Rockforms” performansı; derin öğrenme ve yapay zeka teknolojilerini kullanan C/A’in dünyaca ünlü prodüktör ve şarkıcı Grimes’a ithaf ettiği “Claire” şovu; geliştirdikleri özel yazılım ile canlı görsel üretimi yapan NOS Visuals’ın müzisyen Gökalp Kanatsız ile iş birliğinden doğan “NOS” isimli şovu da etkinlikte yer alıyor.

Karmaşık sistemler, davranışlar, algoritmalar ve yazılımlar üzerine çalışan Memo Akten’in 16 metre uzunluğundaki interaktif projesi “Body Paint” ise Sonar +D kapsamında, Digilogue Space’te her yaştan ziyaretçiyle buluşacak.

BAŞKA KİMLER VAR?

Elektronik müzik başlığı altında her biri birinden değerli prodüktör ve grupları ağırlayacak Sonar İstanbul programındaki bazı isimler ise; Belgrad şehrinin elektronik müzik dünyasına kazandırdığı, geniş spektrumlu setleriyle dans pistini ateşe çeviren DJ ve prodüktör Tijana T, hiptonize eden synth’lerle örülü tekno setleri ile ün salan Berghain’ın resident DJ’i Kobosil, Monkeytown Records’un kanatları altında 10 yıldır Alman garantili tekno üretimleriyle dikkatleri üzerine çeken trio FJAAK, lo-fi house müzik ismini literatüre sokan İsveçli prodüktör DJ Seinfeld, house müzik ailesinin düşük frekanslı ve minimal üyesi Gqom’un Güney Afrikalı temsilcisi DJ Lag, ilk albümünü geçtiğimiz ay yayımlayan Tunus müzik sahnesinin avangart elektronik projesi Deena Abdelwahed, 2016 yılında DJ Awards tarafından “En İyi Canlı Performans Sergileyen Sanatçı” unvanı ile parlak bir üne sahip olan Matador ve daha birçok sanatçı sahne alacak.

Sonar İstanbul

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam