Harem Balesi

İlk Türk Balesi Harem, Yeniden Sahnelerde!

Ayşe Aslıhan

Ankara Devlet Opera ve Balesince 22 yıldır sahnelenen ilk Türk balesi Harem oyunu, yarın yeniden izleyicisiyle buluşacak.

Harem Balesi, ney, kanun, bendir, kudüm gibi Klasik Türk müziği sazlarıyla icra edilen ilk Türk Bale eseri. Bugüne dek yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen tüm temsillerde, seyirciden büyük ilgi gören Harem, Türkiye’yi Shanghai Expo, Almanya Dortmund Devlet Operası (Staatsoper) başta olmak üzere pek çok ülkede başarıyla temsil etmişti.

Dortmund Devlet Operası ayrıca, Harem’i repertuvarına alarak ilk kez bir Türk Balesi’ne yer vermişti.

Harem, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve Sait Halim Paşa Yalısı gibi önemli ve tarihi mekanlarda sahnelenen ilk Türk Balesi olmuştu.

Oyun, sarayın gözlerden uzak duvarları ardında harem dairesinde yaşananları, padişah ile Gülbeden’in aşkını, Valide Sultan Kösem’in hazin biten öyküsünü işliyor.

Reji ve koreografisi Merih Çimenciler‘e ait eserin dekor ve kostümlerini Alexander Vasilliev, ışık Tahsin Çetin imzası taşıyor.

Eserde, İlhan Durgut, Özge Onat, Cansın Okurer, Sultan Menteşe, Eren Keleş, Aralcan Kocabey, Uluç Aytan, Ezgi Odabaşı ve Umutcan Arzuman rol alıyor.

Harem Balesi, 8 Ocak Çarşamba saat 20.00’de Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak.

https://www.youtube.com/watch?v=lFoufYrSOXs

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam