Belgesel

Pandemide Mutlaka İzlenmesi Gereken 4 Belgesel

Ayşe Aslıhan

Pandemi nedeniyle vaktimizin çoğunu evde geçirirken, baharın da gelmesiyle birlikte ruh ve beden sağlığımıza daha fazla dikkat etmemiz gereken bir sürece giriyoruz. Bu süreçte sağlıklı yaşama dair sorduğumuz “Evde formumu nasıl sağlarım?”, “Psikolojik sağlığımı korumak tamamen benim elimde mi?”, “Bağışıklık sistemimi nasıl korurum?” gibi birçok sorunumuzun cevabı Nisan ayı boyunca Digitürk, Tivibu ve D-Smart platformlarında yer alan BBC Earth ekranlarında, 4 yeni belgesel ile bulacağız!

1- Evde Form Tutmak Hakkında Gerçekler 

COVID-19’un evleri spor salonuna dönüştürmesiyle birlikte, formda kalmak için yapılacak aktivitelerle ilgili gerçekleri öğrenmenin şimdi tam zamanı! Uzmanlardan oluşan ekibin son teknolojileri kullanarak yaptıkları deneyler egzersize dair gerçekleri gözler önüne serecek. Tek bölümlük bu özel program yaptığımız egzersizlere dair ufkumuzu açacak.

Bu belgesel sorularınızın cevaplarını veriyor.

Ağırlık mı kardiyo mu?” “Kişiye özel doğru egzersiz hangisi?” “Protein tüketmeli mi tüketmemeli mi?” gibi pek çok soruyu sormaya başladık. Görünen o ki formda kalmak gitgide daha karmaşık bir hal aldı… Gazeteci ve blog yazarı Mehreen Baig, beslenmeden, evde doğru antrenmanın nasıl seçileceğine kadar her şeyi bizler için araştırıyor.

Bu özel programda mutlu olduğumuz bir vücut oluştururken aynı zamanda sağlık açısından maksimum faydayı nasıl elde edebileceğimizi öğreneceğiz.

2- Zihin Sağlığınızı Geliştirmek Hakkında Gerçekler

Pandemi döneminde fiziksel olarak sağlığımızı korumaya çalışırken, mental sağlığımızı da ihmal etmememiz gerekiyor. Klinik psikolog Profesör Tanya Byron, güncel bilimin ruhsal durumumuz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmamıza ve bu kontrolün zihinsel sağlığımızı iyileştirmemize nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmek için depresyondan mustarip eski İngiliz futbolcu Alex Scott ile birlikte çalışıyor.

Araştırmalara göre normal zamanlarda bile, her dört kişiden biri zihinsel sağlık sorunları ile karşı karşıya kalıyor. Ancak pandemide yaşamak, akıl sağlığımızı benzeri görülmemiş bir baskı altına aldı. Geçtiğimiz yıl, Imperial College London‘dan bir ekip, BBC ile gerçekleştirdikleri iş birliğiyle, Birleşik Krallık genelinde 350.000’den fazla kişinin ruh sağlığını araştırdı. Bu benzersiz çalışma, pandemi öncesinde ve pandemi sırasında anlık bir görüntü sunarak pandeminin zihnimiz üzerindeki şok edici etkisini ortaya çıkarttı. Bu araştırmanın sonuçları ve daha fazlası Nisan ayında yayınlanacak “Zihin Sağlığınızı Geliştirmek Hakkında Gerçekler” programında ekranlara gelecek

3- Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek Hakkında Gerçekler

Bu programda da insan vücudunun en olağanüstü yapısı bağışıklık sistemini keşfediyoruz! Bağışıklık sistemini anlaşmaya çalışırken çığır açıcı bilimsel teknikleri kullanan bu belgesel, kendi gizli silahımız hakkındaki mitleri ve önemli soruları ortaya çıkarıyor. Kan ve lenf bezleri tarafından desteklenen ve karmaşık bir mücadele sistemi olan bağışıklık sistemi hepimizi hayatta tutuyor. Peki tam olarak nasıl çalışıyor? Hep birlikte bu programda keşfedeceğiz!

Belgesel değil, adeta program!

Bu mükemmel zamanlanmış özel programda, alanındaki uzmanlar tarafından sadece bağışıklık sisteminin temellerini değil, aynı zamanda bir masajın neden bağışıklık sisteminize yardımcı olabileceğinden, bağırsakların daha önce yanlış anlaşılan rolüne kadar büyüleyici gerçekleri ortaya koyuluyor.

4- Simon Reeve ile Cornwall 

Pandemi sürecinde beden ve ruh sağlığımız için endişe ederken, ekonomik kayıplar da bizleri oldukça korkutuyor. Bu etkileyici belgesel serisinde Simon Reeve, Covid-19 salgından etkilenen yerleri ziyaret edip oradaki insanlarla tanışıyor. Ünlü belgeselci bu kez rotasını güzeller güzeli Cornwall’a çeviriyor. Konumu itibariyle kısa süren İngiliz yazı Cornwall halkı için her şey demek…

En büyük geçim kaynağı olan turizm birçok insan için kritik rol oynuyor. Ancak pandemi, işletmelerin hayatta kalma yarışında olduğu bu sahil beldesinde ürkütücü bir sessizlik yaratıyor. Cornwall halkı umudunu kaybetti mi? Yoksa yeni normal ile baş edecek güçleri var mı? Simon Reeve bizler için bu soruların cevaplarını araştırırken, aynı zamanda yaşama mücadelesi veren farklı türlerin hikayelerini de ekranlara getiriyor. Cornwall’ın karşı karşıya olduğu çevresel zorlukları da inceliyor ve yol boyunca gri foklar, bebek ıstakozlar ve doğa ile yeniden tanıştırılan kunduz popülasyonu dahil olmak üzere birçok çarpıcı vahşi yaşamla tanışıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=LRewSmj5nQE

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam