Stan Lee

Çizgi Roman Ustası Stan Lee Hayatını Kaybetti

Ayşe Aslıhan

Spider Man, Fantastik Dörtlü, X-Men, Daredevil, Hulk ve Iron Man gibi Marvel karakterlerinin yaratıcısı Stan Lee hayatını kaybetti.

Lee ailesinin avukatı Kirk Schenck, yaptığı açıklamada, Örümcek Adam, X-Men, Fantastik Dörtlü gibi unutulmaz süper kahramanların yaratıcısı Marvel Comics’in kurucusu Lee’nin bu sabah Los Angeles’ta hayata gözlerini yumduğunu duyurdu. Lee’nin ölüm nedenine dair detay paylaşılmadı.

STAN LEE KİMDİR?

Stan Lee, 28 Aralık 1922, New York doğumlu, Amerikalı çizgi roman yazarıdır. Spider Man, Fantastik Dörtlü, X-Men, Daredevil, Hulk ve Iron Man süper kahraman karakterlerini yaratmıştır.

Stanley Martin Lieber 1922’de New York’ta doğdu. Ailesi maddi sorunlar çekiyordu. Okulu bıraktıktan sonra çizgi roman yayınlama şirketi Timely’de çalışmaya başladı. İlk hikâyesi 1942 yılında Kaptan Amerika hakkındaydı. Stan Martin, S.T. Anley gibi farklı isimler altında yazılar yazdı fakat Stan Lee’yi seçti. Timely, ismini Marvel Comics olarak değiştirdi. Stan Lee yeni karakterler yaratmaya devam etti. Fantastik Dörtlü’yü 1961 yılında yarattı ve bunu Hulk takip etti. Bir yıl sonra ise Örümcek Adam’ı yayımladı. Daredevil ise 1964’te ortaya çıktı.

Kendimi bildim bileli süper kahraman ya da süper olmayan kahraman hikayelerini okumayı çok seviyorum. O zamanlar benim favorim Sherlock Holmes’tü. Sonra Superman çıktı. Utanarak söylüyorum ki Superman’i maalesef ben yaratmadım… Superman çıktıktan sonra çalıştığım kitabevi; ‘Stan neden hiç süper kahraman çizmiyorsun?’ dedi.  Neden olmasın dedim ve ilk X-Men ile başladım, sonrasında Hulk, Kaptan Amerika ve diğerleri geldi.

Marvel

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam