2018

2018 Yılında Aramızdan Ayrılanlar

Ayşe Aslıhan

Münir ÖzkulMünir Özkul, Nuray Hafiftaş, Prof. Dr. Semavi Eyice, Prof. Dr. Fuat Sezgin, Cemal Safi, Ara Güler, Aram Gülyüz, Burt Reynolds ile Aretha Franklin, 2018 yılında hayatını kaybeden ünlüler arasındaydı. 2018 yılında, sinema, televizyon, tiyatro, müzik ve edebiyat dünyasında önemli kayıplar yaşandı.

Canlandırdığı Mahmut Hoca ve Yaşar Usta karakterleriyle Türk izleyicisinin hafızasında yer edinen usta oyuncu Münir Özkul, 5 Ocak’ta vefat etti. Kalabalık kadrolu aile filmlerinde Adile Naşit ile rol alan, tiyatro ve sinemanın unutulmazları arasına giren Özkul, 93 yaşındaydı.

Dondurmam Gaymak filmindeki rolüyle hatırlanan sinema ve tiyatro oyuncusu Turan Özdemir, 15 Ocak’ta hayatını kaybetti. 65 yaşındaki Özdemir, kalp krizi sonucu Beykoz’daki evinde yaşamını yitirdi.

The Cranberries‘in solisti Dolores O’Riordan, 16 Ocak’ta yaşamını yitirdi. 46 yaşındaki ünlü şarkıcı Londra’da yaşıyordu.

KAPICI CAFER DE VEDA ETTİ

Ercan YazganTürk halk müziği sanatçısı Nuray Hafiftaş, kanser tedavisi gördüğü hastanede, 14 Şubat’ta 54 yaşındayken vefat etti.

Bizimkiler dizisindeki Kapıcı Cafer ile Kaygısızlar dizisindeki Memnun Kaygısız rolleriyle tanınan usta oyuncu Ercan Yazgan, tedavi gördüğü hastanede 8 Mart’ta hayatını kaybetti. Yazgan 72 yaşındaydı.

Oyuncu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Nur Subaşı 10 Mart’ta yaşama veda etti. 76 yaşındaki sanatçı, birçok yapıma sesiyle katkı sağlamış, emekliliğin ardından ise yönetmenlik yapmaya devam etmişti.

Sinema, dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Ercüment Balakoğlu kanser tedavisi gördüğü hastanede 23 Mart’ta yaşama gözlerini yumdu. Balakoğlu 84 yaşındaydı.

Beyin, kemik ve göğüs kanseri ile mücadele eden 57 yaşındaki oyuncu Süreyya Küçük, 29 Mart’ta tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

GÜNEŞ TOPLA BENİM İÇİN

Ülkü TamerŞair, gazeteci ve çevirmen Ülkü Tamer, 1 Nisan’da Muğla’da hayatını kaybetti. 81 yaşındaki Tamer, Güneş Topla Benim İçin isimli şarkının da söz yazarıydı.

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Dursun Ali Sarıoğlu, 82 yaşında kalp krizi nedeniyle 2 Nisan’da yaşamını yitirdi.

Opera sanatçısı, oyuncu ve ressam Sevda Aydan, İzmir Alsancak Devlet Hastanesi’nde 6 Nisan’da hayatını kaybetti. 88 yaşındaki Prof. Dr. Aydan, Kaynanalar dizisinde canlandırdığı Tijen karakteriyle akıllarda yer edinmişti.

Şair Cemal Safi, 17 Nisan’da, 79 yaşında yaşama veda etti. Safi’nin, 40’ı Orhan Gencebay tarafından olmak üzere Zekai Tunca, Selçuk Tekay ve Candan Erçetin gibi ünlü sanatçı ve besteciler tarafından 150 kadar şiiri bestelenip yorumlandı.

SOUL’UN KRALİÇESİ ŞİMDİ UZAKLARDA

Soul’un Kraliçesi olarak bilinen ABD’li ünlü şarkıcı Aretha Franklin, 16 Ağustos’ta 76 yaşında hayatını kaybetti.

Yönetmen, tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Toron Karacaoğlu, 23 Ağustos’ta 87 yaşında hayatını kaybetti.

Yapımcı, yönetmen ve senarist Aram Gülyüz, 1 Eylül’de 87 yaşındayken yaşama veda etti. Yaşamı boyunca 28 filmin senaryosunu kaleme alan Gülyüz, Ayşecik film serisiyle Yasemince ve Tatlı Kaçıklar‘ın da aralarında olduğu 200’e yakın sinema filmi ve dizinin yönetmenliğini üstlendi.

FOTOĞRAFLARIN EFENDİSİ’NDEN VEDA

Ara GülerÜnlü ABD’li oyuncu Burt Reynolds 6 Eylül’de yaşamını yitirdi. Beyaz perdeye 1972’de çekilen Deliverance adlı filmle adım atan Reynolds, 1974’teki The Longest Yard, 1977’deki Smokey and the Bandit filmleriyle ününü pekiştirdi. Reynolds, 1997’de çekilen Boogie Nights filmiyle Altın Küre’de “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü”ne layık görülmüştü.

Türkiye’de fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisi Ara Güler, tedavi gördüğü hastanede 17 Ekim’de vefat etti. Birleşik Krallık’ta yayınlanan Photography Annual‘ın 1961’de dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladığı Güler, aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne kabul edildi ve bu kuruluşun Türkiye’den tek üyesi oldu. Güler, Bertrand Russell, Winston Churchill, Arnold Toynbee, Picasso, Salvador Dali‘nin de aralarında bulunduğu birçok ünlünün fotoğrafını çekti ve onlarla röportajlar yaptı.

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam