Engin Cezzar

Dünyanın En Genç Hamlet’i: Engin Cezzar

Ayşe Aslıhan

Engin CezzarTiyatro oyuncusu ve yönetmeni Engin Cezzar’ın vefatının üzerinden iki yıl geçti.

İstanbul’da 1936’da dünyaya gelen sanatçının tiyatro sevdası, ortaokul yıllarında William Shakespeare‘in Julius Caesar oyununda canlandırdığı Marcus Antonius rolüyle başladı.

Robert Koleji’nde okuyan Cezzar, lisenin ardından 1955’te ABD’ye giderek Yale Drama School’da ve Actors Studio’da öğrenim gördü. Cezzar, Actors Studio’da Lee Strasberg‘in öğrencisi olurken, 1958’de Kafka‘nın Mezar Bekçisi adlı oyunun­da başrolü oynadı.

Dünyanın En Genç Hamlet’i Oldu

Yaz tatili sırasında Hamlet oyununda başrol oynamak için Muhsin Ertuğrul‘dan teklif alan Cezzar, ABD’de farklı bir toplulukla kontratı bulunmasına rağmen Türkiye’de kalmayı tercih etti. Sanatçı, “Hayatımın en büyük dönüm noktası” dediği Hamlet rolünü 23 yaşındayken canlandırarak dünyanın en genç Hamlet’i oldu.

Aynı yıl tanıştığı, kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Gülriz Sururi‘yle 1961’de evlenen Cezzar, daha sonra Dormen Tiyatrosu, Devekuşu Kabare ve Antalya Devlet Tiyatrosu‘nda da sahneye çıktı.

Engin Cezzar HamletCezzar’ın eşiyle birlikte kurduğu Engin Cezzar-Gülriz Sururi Tiyatrosu, Eylül 1962’de Küçük Sahne‘de Erskine Caldwell‘in yazdığı Tütün Yolu ile ilk kez perdelerini açtı.

En çok ses getiren oyunları, Haldun Taner‘in yazdığı Keşanlı Ali Destanı olan çift, Çikolata Sevgilim, Aklın Oyunu ve Othello oyunlarında da birlikte oynadı.

Vefat  Haberi Toprağa Verildikten Sonra Duyuruldu

Cezzar, Price of the Ticket ve Timeline gibi yabancı ortaklı yapımlarda oynarken, bir dönem TRT’de Turnuva adlı programın sunuculuğunu da yaptı.

Oyunculuk ve yönetmenliği bir arada götüren sanatçı, 1983’te kendi kurduğu Tiyatro Eğitim Stüdyosu‘nda tiyatro dersleri verdi.

Cezzar, sinema filmleri ve televizyon dizilerinde de rol alırken, Kaldırım Serçesi adlı filmin yönetmenlik ve yapımcılığını da üstlendi.

Yönetmenliğini yaptığı oyunlarda son provaya kadar oyunun finalini oluşturmayan ve kariyerine birçok ödül sığdıran Engin Cezzar, 2011’de felç geçirdi. Cezzar, 82 yaşındayken 6 yıl felç kalmasının ardından 28 Ocak 2017’de hayatını kaybetti ve vefat haberi vasiyeti üzerine, toprağa verildikten sonra duyuruldu.

Engin Cezzar

Yönettiği ve Rol Aldığı Bazı Oyunlar

Palto, Midasın Kulakla­rında, Teneke, Ferhat ile Şirin, Canlı May­mun Lokantası, Budala, Yedi Kadın, Kadı, Bir Şehnaz Oyun, Ayşe Opereti.

Rol Aldığı Filmler ve Diziler

Bay Alkolü Takdimimdir, Keşanlı Ali Destanı, Kaldırım Serçesi, Hızır Bey, Abdülhamit Düşerken, Sağır Oda.

Kaynak: AA

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam