38. İstanbul Film Festivali’nde Restore Edilecek Film Belli Oldu

Ayşe Aslıhan

On KadınSinemamıza birçok başyapıt kazandıran ve bu yıl festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü alacak olan Şerif Gören’in 1987 yapımı filmi On Kadın, 38. İstanbul Film Festivali’nin Dünden Bugüne Türk Klasikleri bölümü kapsamında, yenilenmiş kopyasıyla yeniden beyaz perdede izleyiciyle buluşuyor.

Filmlerinde sıkça kadın sorunlarına eğilen usta yönetmen Şerif Gören‘in, Hüseyin Kuzu‘nun senaryosundan sinemaya aktardığı On Kadın, erkek egemen bir dünyada ayakta kalmaya çabalayan kadın portreleri sunuyor.

Tamamını Türkan Şoray‘ın canlandırdığı kadın portreleri çizen On Kadın, bireysel filmlerin çekildiği 1980 sonrasında cinsiyet eşitliği, kadının toplumsal konumu, kadına şiddet, cinsiyet rolleri, modernleşme, sosyal haklar, toplumsal baskı ve bireysellik gibi kavramları işleyen önemli filmlerden kabul ediliyor.

On Kadın‘da gazeteci, ana-kız, feminist, gelin, köylü kadın gibi başlıklarla farklı sosyopolitik kesimlerden kadınların birbirinden bağımsız hikayeleri farklı bölümlerde anlatılıyor.

Film, 5-16 Nisan arasında gerçekleştirilecek 38. İstanbul Film Festivali’nde izleyiciyle buluşacak.

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam