Baba Sahne

Kanlı Komedya ‘Caligula’ Baba Sahnede

Seslenen Adam

Roma İmparatoru Caligula’nın hayatından bir kesiti sahneye taşıyan, Baba Sahne prodüksiyonu Kanlı Komedya ‘Caligula’, diktatör Caligula’nın halkına yaşattığı zulmü ve halkın bu zulüm karşısındaki tepkisizliğine olan şaşkınlığını anlatıyor.

Kanlı Komedya Caligula

Levend Öktem, Ahmet Saraçoğlu, Ecem Üstündağ ve Pınar Coşkun’un rol aldığı, Ragıp Yavuz’un yönettiği Kanlı Komedya ‘Caligula’, 3 Şubat Pazar günü 16.00’da Baba Sahne’de izlenebilir.

Dünyaca tanınan Bulgar yazar Stefan Tsanev’in kaleme aldığı Kanlı Komedya ‘Caligula’, esas adı Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus olan Roma İmparatoru Caligula’nın hikâyesini anlatıyor. M.S. 37-41 yılları arasında hüküm süren
Caligula, dünyada en sevdiği kişi olan Drusilla’yı kaybetmesiyle hayata olan bağlılığını yitirir ve zorba, vahşi, acımasız bir diktatöre dönüşür. Bu diktatörlüğüne rağmen sessiz kalan ve başkaldırmayan halkı karşısında Caligula, şaşkınlığını şu sözlerle ifade eder: “Siz ne kadar korkak, ikiyüzlü, çanak yalayıcı, şerefsiz yaratıklarsınız ki, benim bunca zulmüme, haksızlığıma, keyfiliğime tahammül ediyorsunuz. Karşı durmuyorsunuz. Başkaldırmıyorsunuz!” Ancak yine de bir tepki almayı başaramaz…

Kanlı Komedya Caligula Baba SahneKanlı Komedya Caligula Baba Sahne

Halkın özgürlük ve demokrasi arayışına eleştirel bir yaklaşım sunan Kanlı Komedya ‘Caligula’ oyununda Caligula ve çevresindekiler, Ragıp Yavuz’un trajikomik yorumunda güncelliğini koruyan metaforik birer “figür” olarak işleniyor.
Hüseyin Mevsim’in dilimize çevirdiği, sahne ve kostüm tasarımına Barış Dinçel’in imza attığı oyunda Levend Öktem, Ahmet Saraçoğlu, Ecem Üstündağ ve Pınar Coşkun rol alıyor.

6. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri’nde Yılın Oyunu Ödülü’nü kazanan oyun;Öktem’e 24. Türkan Kahramankaptan Özel Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu, Saraçoğlu’na 18. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu, Üstündağ’a 23. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu, Yüksel Aymaz’a ise 2. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri’nde Yılın Işık Tasarımı ödüllerini getirdi.

Kanlı Komedya Caligula Baba SahneKanlı Komedya Caligula Baba Sahne

Tek perdelik Kanlı Komedya ‘Caligula’; 3 Şubat 2019 Pazar günü saat 16.00’da Baba Sahne Savaş Dinçel Salonu’nda sahnelenecek. Oyunun biletleri, babasahne.com ’dan ve gişeden temin edilebilir.

Teaser görüntüleri:

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam