Ahilik El Sanatı: Telkari

Seslenen Adam

Süryani ustaların bir Ahilik geleneği olan, usta-çırak öğretisi ile günümüze taşınan, altın ve gümüş tellerden örülerek oluşturulan motifli el sanatı telkari, yetenekli ustaların ellerinde hayat buluyor.

Telkari ustası Seyfi Temiz, tarihi Hamamönü semtindeki iş yerinde telkari sanatını devam ettiriyor.

El sanatı telkari

El sanatı telkari gelecek nesillere aktarılıyor.

USTA – ÇIRAK İLİŞKİSİ

33 yıldır emek verdiği sanatını anlatan Temiz, “Yaklaşık bir asır önce Mardin’den Beypazarı’na gelen Süryani ustalar, Ahilik usulü olan usta-çırak öğretisi ile bu sanatı Ankara’ya taşıdı ve yeni ustalar yetiştirdi.” dedi.

BU SANATI 6 AYDA ÖĞRENDİM

Temiz, “Telkari sanatını 6 ayda öğrendim, kendi atölyemi açtım ve usta-çırak yöntemiyle bu sanatı devam ettirdim. Eğer işini seversen, yaptığın işten haz alır ve bütün duygularını işlediğin motife aktarabilirsen, bu işte başarılı olursun.” diye konuştu.

El sanatı telkari

FARKLI TASARIMLAR ELDE EDİYORUZ

Çeşitli süs eşyalarının telkari sanatıyla kolaylıkla işlenebildiğini söyleyen Temiz, “Sadece düz telkari değil, çeşitli figürler ve taşlarla birleştirerek farklı tasarımlar elde edebiliyoruz. Telkari sanatı ile ibrik, sürahi, tepsi, fincan gibi çeşitli eşyaları süsleyerek, insanların beğenisine sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam