Gidilmesi Gereken En Garip Oteller

Aygün Akdağ

1. Jumbo Hostel, dünyanın ilk uçak oteli – Stockholm

Stockholm, bu garip ve dünyada bir ilk olan uçak oteline ev sahipliği yapıyor.  Bu terk edilmiş Boeing 747 jumbo jet, metal çöplüğüne götürülmekten kurtarılarak, Stockholm’ün Arlanda havaalanında 25 kişilik bir otele dönüştürüldü.

Her oda 6 metre karelik bir alana sahip. Odalarda ranza yataklar, baş üstündeki bagajlar ve düz ekran televizyonlar bulunuyor. Bir resepsiyon, kafe, tuvaletler ve duş ile beraber uçağın arka kısmında bulunuyor. Tuvalet ve duşlar ortak kullanım alanı olarak sunuluyor. Üst katta bir konferans odası bulunuyor ve otelin en gözde yeri de kokpitteki balayı çiftlerine sunulan özel suit olsa gerek. Çok konforlu bir otel olmayabilir belki; ama burada kalmak kesinlikle farklı bir deneyim.

2. Waterworld Hotel, su temalı otel – Çin

Atkin’s Architecture Group bu göz alıcı tasarımıyla uluslararası tasarım yarışmasında birinciliği alıyor. Çin’in Songjiang bölgesindeki su ile dolu bu taş ocağının üzerine doğal yollarla inşaa edilen 400 yatak odalı resort otel, eşssiz bir görünüme sahip. Su altındaki halka açık alanlar ve konukların odaları da otele ayrı bir hava katıyor. Kafeler, restoranlar ve spor aktiviteleri de tabii ki böyle bir otelin vazgeçilmezleri arasındaki yerlerini almış.

3. Capsule Hotel, kurtarma botundan yapılan otel – Hollanda

Size ait bir kurtarma botunuz olsun istemez miydiniz? Bu kurtarma botu şeklindeki otel şehrin merkezinde bir rıhtımda bulunuyor. Eskiden bir petrol platformunda kurtarma botu olan bu araç şuan bir otel görevi görüyor. İlk olarak 1972’de üretilen bu aracın çapı 4,25 metre. İçinde bir de acil durumlar için kullanılabilecek kimyasal bir tuvaleti de var. Herkes lükse düşkün değildir sonuçta ve bu otelinde müşterileri de lüks istemeyen tatil meraklıları olsa gerek.

4. Everland, çatı katındaki tek odalı otel – Paris

Everland, tek odalı bir otel. Bu otelde çift kişilik büyük bir yatak, banyo ve bir de salonu bulunuyor. Peki bu oteli özel yapan şey ne diye soracak olursanız, bu otel hem bir sanat eseri hem de farklı yerlere taşınabiliyor. Şu an Eiffel Kulesi’nin eşsiz güzelliğini izlemeniz için Paris’teki Palais de Tokyo binasının üzerinde bulunuyor.

5. Sala Silvergruva, gümüş madenindeki otel – İsveç

Yerin 155 metre altında, dünyanın en iyi korunmuş yerlerinden biri olan tarihi Sala Gümüş Madeni’nde tek odası olan bir otelde kaldığınızı gözünüzde canlandırın. Aktif olduğu dönemlerde yılda 3 ton gümüş çıkarılan Sala’da toplamda 400 ton gümüş ve 40.000 ton da kurşun el ile çıkartıldı. Eğer gecenin ortasında tuvalete gitmek için kalkarsanız, doğru tarafa döndüğünüzden emin olun, yoksa kendinizi büyük mağaraları ve gölleri gezerken bulabilirsiniz.

6.  Hotel de Glace, buz otel – Kanada

Tamamen her şeyiyle buzdan ve kardan yapılan bu tek katlı otel, 2000’den beri her yıl tekrar yapılıyor. Otel 4 Ocak ile 29 Mart tarihlerinde açık kalabiliyor, daha doğrusu buzlar eridiği için konaklanabilecek bir otel Nisan ayından itibaren kalmıyor. Buz Otel, dünyanın en ünlü kış aktivitelerinden biri olarak biliniyor. 5 hafta da 500 ton buz ve 15.000 ton kardan yapılan Buz Otel’in tavan yüksekliği yaklaşık olarak 5,5 metre. Otelin mobilyalarının da buz bloklarından oyularak yapıldığını belirtmekte fayda var.

7. Hotel Im Wasserturm, su kulesinin içindeki otel – Almanya

Almanya’nın Köln şehrinde yükselen bu uluslararası meşhur otel, bir zamanlar 19. yy Avrupası’ndaki en büyük su kulesi olarak biliniyordu. Artık su kulesi olarak kullanılmayan bu otel, 1990 yılında Fransız tasarımcı Andree Putman bu eşsiz yapıyı 78 odalı bir otele dönüştürdü.

8. The De Vrouwe van Stavoren Hotel, şarap fıçılarından yapılan otel – Hollanda

Hollanda’daki The De Vrouwe van Stavoren Hotel, İsviçre’den hurdaya çıkmış 4 şarap fıçısını alıp bunları odalara dönüştürmüş. Önceleri 14.500 litre Beaujolais şarabıyla dolu olan bu fıçıların her biri 2 kişilik çok da lüks olmayan odalara ev sahipliği yapıyorlar. Hatta bu odalarda bir banyo ve bir de oturma odası bulunuyor. Eğer şarap sevmiyorsanız, bu fıçıların hala şarap kokuyor olması sizi rahatsız edebilir.

9. Das Park Hotel, beton borulardan yapılan otel – Avusturya

Bu otelin odaları, kanalizasyonlarda kullanılan beton borulardan yapılma. Kulağa tuhaf gelebilir belki; fakat bu yapılar her hangi bir yere çok ucuza mal edilerek yapılabilir. İki kişilik çok rahat bir yatak bulunan bu odalarda ayrıca minibar da bulunuyor.  Ayrıca oda servisi de saat sabah 1:00’e kadar devam ediyor. Resepsiyon ise 24 saat açık.

10. Giraffe Manor, zürafa ile yemek yiyebileceğiniz otel – Kenya

Bu küçük ve kendine has otel, Nairobi’nin dışındaki 56 hektarlık bir orman tarafından çevrili. Bu oteli ünlü yapan şey ise bu ormanda bulunan zürafa sürüsü. Kahvaltı sırasında bir zürafa besleyebileceğiniz ve resmini çekebileceğiniz dünyadaki tek yer burası. Sabah ya da akşam saatlerinde zürafalar kafalarını uzatarak size yemeklerinizde eşlik ediyorlar. Bu otelde sadece zürafalar bulunmuyor tabi ki, birçok farklı türde kuş, yaban domuzu sürüleri ve Bush Buck adındaki zarif Afrika antilopları bunuluyor.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam