Türkiye’de Efsanevi Bir Müzik Olayı: Michael Jackson İstanbul Konseri

Ayşe Aslıhan

Michael Jackson Dangerous1993… Michael Jackson, 27 Haziran 1992’de başlayıp 11 Kasım 1993’te sona eren Dangerous World Tour kapsamında İstanbul’a geldi. Bugün Vodafone Park olarak bildiğimiz, eski ismiyle İnönü Stadyumu olan yer, konsere gitme fırsatı yakalayanların torunlarına bile anlatacakları muazzam bir geceye ev sahipliği yaptı.

Doksanlı yılların başında Michael Jackson fırtınası tüm dünyayı kasıp kavuruyordu ve bunda elbette, yüksek bütçeli olarak çekilen Pepsi reklamlarının payı da vardı. Michael Jackson hayranlığı, Thriller albümünden itibaren Türkiye’yi de etkisi altına almıştı ve pop müzik, altın çağını yaşıyordu.

Jacko, 22 Eylül 1993 günü özel uçağıyla İstanbul’a geldi. Bir sonraki gece, Türkiye’nin gördüğü en görkemli konserlerden birine ev sahipliği yapacaktı İnönü Stadyumu. Daha önce B. Adams, Metallica, Sting gibi dünyaca ünlü yıldızları da ağırlayan İstanbul, böylesi bir konsere daha önce hiç şahitlik etmediğinin farkına varacaktı.

Konsere yaklaşık altı saat kala kapılar açıldı. Sahne önünde yerini alan şanslı kişiler, konsere yaklaşık iki saat kala ortaya çıkan izdihamdan dolayı sıkıntılı anlar yaşadılar. İğne atsanız yere düşmesinin mümkün olmadığı bir kalabalık, İnönü Stadyumu’nun zemininde ve tribününde yerini aldı ve itiş kakış içinde konserin başlamasını bekledi.

Michael sahnede görünmeden önce, Carmina Burana Oratoryosu duyuldu stadyumun içinde. Çığlık çığlığa Michael bekleniyordu… Ve o da, sahneye bir alev topunun fırlamasıyla birlikte çıktı. Michael’ın o dönem konserlerindeki geleneği, yaklaşık üç dakika boyunca hareketsiz bir şekilde beklemesiydi… Öyle de yaptı. Sonrasında güneş gözlüğünü ani bir hareketle çıkarıp, fırlatıp, konserin startını verdi. Jam!

 

50.000 kişi, delirmiş gibiydi. Sahne ve dekor, adeta bir tiyatro sahnesi gibi sürekli değişiyordu ve bu Türkiye’de görülmemiş bir şovdu. Billie Jean, Black or White, Heal The World, Thriller, Smooth Criminal gibi her biri hit olmuş şarkılarını sıralayan Michael, izleyenlere tam anlamı ile bir ziyafet çekti.

Ne var ki konser sonrası için planlanan havai fişek gösterisinde bazı sıkıntılı durumlar yaşandı. Fişeklerin külleri, hesap hatasından mıdır, rüzgarın azizliği midir bilinmez ama o anlarda gökyüzüne bakan seyircilerin üzerine yağdı. Hatırı sayılır sayıda insan, etkinlik alanında bulunan sağlık çadırlarına akın etti. Neyse ki ciddi bir durum ortaya çıkmadan atlatıldı bu kriz.

BASINA YANSIYANLAR

Konser sonrası elbette Türkiye’deki tüm gazetelerin manşetinde Michael vardı. Rüya gibi geçen bir gece, basına şu başlıklarla yansımıştı…

Michael Jackson

Michael Jackson

Michael Jackson

 

Michael’ın İstanbul konserindeki setlisti ise şu şekildeydi…

Michael Jackson

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam