Metropolitan Sanat Müzesi

Metropolitan Sanat Müzesi Kitapları Erişime Açıldı

Ayşe Aslıhan

Metropolitan Sanat MüzesiMetropolitan Sanat Müzesi 569 sanat kitabını ücretsiz erişime açtı. Müze, bu yılın başlarında Creative Commons ile iş birliği yaparak arşivindeki 375.000 sanat görselini de ücretsiz olarak kullanıma açmıştı.

Sitenin sunduğu tek imkan bu değil. Geçtiğimiz 50 yıl boyunca yayımlanan Met Müzesi yayınlarına ait sanat tarihi eserlerini ücretsiz olarak aramak, okumak ve indirmek için siteye girmeniz yeterli.

Üç yıl önce yaklaşık 400 esere ev sahipliği yapan MetPublications, bugün toplamda 569 esere ücretsiz erişim imkanı sunuyor. Sitede Amerikan empresyonizmi ve gerçekçiliği, Leonardo da Vinci’nin anatomik çizimleri ya da Çin Budist ve Daoist heykelleri ile ilgili kitaplar bulmak mümkün. Satrançtan Afrika fildişi heykellerine, Van Gogh’un çizimlerinden Fransız Art Deco akımına kadar bir çok farklı konu üzerine yazılmış eser okunmayı bekliyor.

ÜCRETSİZ ERİŞİM İMKANI

Kitapların hepsi İngilizce. Eğer İngilizce bilmediğiniz için bu kaynaklardan yararlanamıyorsanız üzülmeyin çünkü MetPublications, sanat tarihine dair dolu dolu kitapların yanı sıra 400.000 adet görsele de ücretsiz erişim sunuyor.

İçeriklere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam