Orhan Pamuk

Orhan Pamuk’un Balkon Fotoğraflar Sergisi Açıldı

Ayşe Aslıhan

Orhan Pamuk‘un İstanbul’daki evinin balkonundan çektiği fotoğraflardan oluşan Balkon Fotoğraflar sergisi sanatseverlerle buluştu.

Küratörlüğünü Alman yayıncı Gerhard Steidl‘ın üstlendiği Orhan Pamuk – Balkon Fotoğraflar sergisi Yapı Kredi Kültür Sanat binası’nda açıldı.

Sergi, Pamuk’un geçen yıl Steidl Yayınları etiketiyle çıkardığı Balkon kitabından yola çıkıyor ve İstanbul’un incelikli manzarasını yansıtıyor.

İstanbul Boğazı’nın, Haliç’in, Marmara Denizi’nin, adaların, gemilerin, kuşların ışık ve ortam etkisiyle çerçevelendiği bir panoramik manzara oluşturan sergide, 8 bin 500’e yakın fotoğraf arasından seçilmiş 600’den fazla fotoğraf yer alıyor.

Serginin basın turunda küratör Steidl ile birlikte fotoğrafları anlatan Orhan Pamuk, “Ben güzellik düşledim, o da (Steidl) güzelliği süzerek daha da güzel yaptı” dedi.

Konuşmasına açılış sonrası gerçekleştirilen söyleşide devam eden Pamuk, “Çocukluğumdan beri fotoğraf çekiyorum. Dijital fotoğraf çıktıktan sonra da tekrar yeni bir heyecanla fotoğraf çekmeye sarıldım” diye konuştu.

Orhan Pamuk

Genellikle Yazmakta Zorluk Çektiği Zamanlarda Fotoğraf Çekiyor

Fotoğraf çekme nedenlerinden ve kitabın içeriğinden bahseden Orhan Pamuk, genellikle yazmakta zorluk çektiği zamanlarda fotoğraf çektiğini söyledi.

Aynı zamanda kitabın yayıncısı olan Gerhard Steidl ise Orhan Pamuk’la tanışma sürecini ve fotoğrafları kitaplaştırmaya nasıl karar verdiklerini anlattı.

“Fotoğrafların sıralamasına baktığınızda bir öyküyü ya da romanı andırdığını göreceksiniz. Görsel açıdan da değerlendirdiğinizde adeta bir çizgi roman gibi. Fotoğrafların kitaptaki sunuş formatının aynısını sergide de görebilirsiniz. Orhan Pamuk’un kitapta oluşturduğu tasarım unsurlarını da sergiye taşıdım.”

Kitap ve sergide bulunan bütün fotoğraflar, balkonun tek bir noktasından farklı lensler kullanılarak çekilmiş kareleri yansıtıyor.

Yeniden boyutlandırma, renk değişikliği ve çerçeve değişikliği yapılmayan, çekildiği haliyle sergilenen fotoğrafların çoğunluğunu Aralık 2012 ve Nisan 2013 arasında çekilenler oluşturuyor.

Kitaba koyulmamış fotoğrafların da yer aldığı sergi, 27 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam