Fazıl Say Piyano

Fazıl Say, Alman Klasik Müzik Ödülleri’ne İki Dalda Aday

Suna Simge Çakmak

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, “Yılın Enstrümantal Kaydı” ve “Yılın Enstrümantal Sanatçısı” dallarında ödüle aday gösterildi.

Say, iki yılda tamamlayarak bu yıl müzikseverlerin beğenisine sunduğu Beethoven‘in 32 sonatının tamamını kaydettiği albümüyle karşımızda. Bu albüm sayesinde Fazıl Say, Alman Klasik Müzik Ödülleri’ne “Yılın Enstrümantal Kaydı” dalında aday seçildi. Dünyaca ünlü sanatçıların, şeflerin ve klasik müzik eserlerinin 25 kategoride aday gösterildiği bu ödülde de aday gösterildi. Almanya’nın prestijli ödül listesinde, “Yılın Enstrümantal Sanatçısı” adayı olarak da yer aldı.

Kazanan isimler sonbaharda ilan edilirken, kazanılan ödüller ise 18 Ekim 2020’de Berlin’de sahiplerini bulacak.

Bu ödüllere aday gösterilmek bile Say’ı oldukça mutlu etti. Mutluluğunu dinleyen ve sevenleri ile paylaşan Say duygularını şöyle ifade etti:

Duygulandım ve gururlandım. Şimdi öğreniyorum ki klasik müzik dünyasının en değerli ödüllerinden birine iki dalda aday seçilmişim. Sonuçlar ekim ayında belli olacakmış. Beethoven Sonatlar ile hem yılın enstrümantel kaydı hem de yılın enstrümantel sanatçısı dallarında… Çok ama çok mutlu oldum. Diğer adayların hepsini sosyal medyada gördüm. Benim çok değer verdiğim saygın sanatçılar, müzik dünyasının üstatları var. Hepsinin emeklerine şükranımız sonsuzdur. Sonuçta yıllarca büyük emek verdim Beethoven’a. Bu dev kayıt projesi ile kendi adıma çok müzik öğrendim ve ilerledim diye düşünüyorum. Dünyaya kendi adıma bir armağan bırakmak istedim. Bunun için de bir müzisyen olarak samimi söylüyorum, elimden gelen her şeyi verdim. Gösterilen bu ilgi, beni çok mutlu etti.”

Gururumuz olan Fazıl Say, çok küçük yaştan itibaren piyano çalmaya ilgiliydi. Sahne ve televizyonla 1979 yılında 23 Nisan günü bir çocuk şenliği programında buluştu. Müjdat Gezen, Sezen Aksu ve Erol Evgin gibi isimlerin konuk olduğu sahneyi paylaştılar. Programa 8 yaşında kendi bestesini çalarak çıktı. 1995’te New York’ta yapılan kıtalar arası bir yarışmanın da birincisi olarak konser kariyerine başladı. Öte yandan oratoryolar, piyano konçertoları, çeşitli formlarda orkestra, oda müziği ve piyano eserleri, şan ve piyano için şarkı bestelemeye ve büyütmeye başladı…

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam