Mirac - Nara

Mirac Gündeme Getirdi: Spotify Ayrım mı Yapıyor?

Ayşe Aslıhan

Ünlü rap sanatçısı Mirac, Spotify’ın oluşturduğu listelere tepki gösterdi. Spotify listelerini oluşturan editörlerin bazı büyük müzik şirketlerine ve sanatçılara ayrımcılık yaptığını ve çalma listelerini bu ayrımcılık üzerinden hazırladıklarını belirterek birçok emekçi sanatçının da aynı durumdan muzdarip olduğunu söyledi.

Mirac, “Susamam” şarkısındaki dikkat çeken açıklamaları ve geçmişte Sagopa Kajmer ile yaşadıkları anlaşmazlıklarla sosyal medyada adından sıkça bahsettirmişti. Bu kez Mirac, yeni şarkısı ‘Nara’ ve Spotify’ı tiye alan billboard tasarımlarıyla gündeme damga vurdu.

Sanatçı, müzik endüstrisini domine eden dijital müzik platformu Spotify’ın editörlerini adeta topa tuttu. Çalma listelerinin belirli çıkarlar ve yönelimler, hatta ideolojiler doğrultusunda oluşturulduğunu iddia eden sanatçı, Türkiye halkının müzik zevkini birkaç editörün yönetmesine sessiz kalmayacağını dile getirdi.

Spotify, ayrım mı yapıyor?

2015 yılından beri müzik endüstrisindeki her türden ve tarzdan, büyük ya da bağımsız birçok müzisyen, Spotify’ın bu adaletsizliklerine sosyal medyada tepkilerini dile getirmişlerdi. 

Mirac da, listelerdeki en büyük payın bazı müzik şirketlerine ayrıldığını, yerli şirketlere ve bağımsız müzisyenlere aynı imkanların verilmediğini söyledi. Bu sebeple güçlü ve etkili bir çalışma başlatarak Spotify’ın son Billboard reklam çalışmalarını tiye aldı. Yeni müzik videosu Nara’nın billboard tasarımlarını Spotify’ın billboard tasarımlarına benzeten Mirac, şarkısının yine hiçbir Spotify çalma listesine alınmaması üzerine “Çalma listelerinde bulamazsınız” ibaresinin altını çizerek Spotify ile dalga geçti.

Öte yandan Spotify’ın artık sanatçılar ve müzik şirketleri için en önemli gelir kaynağı haline geldiğini belirten sanatçı, bu hareketi bugüne kadar adaletsizliklerden muzdarip olup, ekmeğini kazanması engellenen tüm emekçi sanatçılar adına başlattığını söyledi. Bunun yanında, kendisinin de dinlenme sayılarının listeler için yeterli olmasına rağmen 2 yıldır hiçbir büyük çalma listesine alınmadığını belirtti. Fakat tepkisinin yalnızca kendisine yapılan haksızlık için olmadığını; kendisi gibi bu durumdan rahatsız olan yüzlerce müzisyenin olduğunu söyledi.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam