Spotify meditasyon teması

Spotify Açıkladı: Dünyada ve Türkiye’de Meditasyon Vakti!

Ayşe Aslıhan

Covid-19 süreci bizi mental açıdan da yıprattı: Dünyanın en çok tercih edilen müzik ve podcast uygulaması Spotify verilerine göre dünyada ve Türkiye’de meditasyon & sağlık temalı podcast’lerin dinlenmesinde büyük bir artış var!

Kendimize özen göstermenin yeni yollarını keşfetmemizi ve hatta tadını çıkarmamızı sağlayan son ayların bir sonucu olarak kişisel bakım ve sağlık konusu yepyeni bir görünüm kazandı. İster arkadaş ve ailelerimizle görüntülü aramalar ile iletişim kurmak olsun ister yaratıcı çalışmalarla spor salonunu eve taşımak olsun veya kendimizi hayata daha bağlı hissetmek için audio dünyasına daha da güvenmek olsun; Spotify verileri, sağlık ve audio içeriklerin bir araya gelmesiyle birlikte yeni bir trendin ortaya çıktığını gösteriyor. 

Spotify öngörülerine göre, bu yükseliş ivmesi tırmanmaya devam edecek. Ses dünyasının kendimiz için nasıl olumlu bir etki yarattığını anlamak için Spotify, 2020 yılında sağlık odaklı dinlenmeleri analiz etti. Pek çok kullanıcının sağlık, meditasyon ile kişisel gelişim odaklı podcast yayınlarına yöneldiklerini ortaya koydu.

Örneğin, dünya genelinde 2020 yılında meditasyon odaklı podcast’lerdeki tekil dinleyici sayısında yüzde 250’den fazla artış yaşandı. Türkiye’de ise bu oran şaşırtıcı derecede bir patlamayı gözler önüne seriyor. Türkiye’de  2020 yılında meditasyon odaklı podcast’lerdeki tekil dinleyici sayısında yüzde 886 oranında bir artış görüldü. 

Spotify verileri ayrıca, sağlık ve kişisel gelişim alanındaki dinlenmelerde yaşanan artışa da dikkat çekiyor: 

  • 2020 yılında, dünya genelinde sağlık odaklı podcast’lerdeki tekil dinleyici sayısı yüzde 160 oranına arttı. Bu oran Türkiye’de yine oldukça yüksek. Türkiye’de sağlık odaklı podcast yayınlarındaki tekil dinleyici sayısı, yüzde 370’lik bir oranla dünya genelinin iki katından fazla. 
  • 2020 yılında kişisel gelişim odaklı podcast’lerdeki tekil dinleyici sayısındaki artış ise yüzde 90’dan fazla. Türkiye’de bu artış yüzde 46 dolaylarında. 
  • Yeni yılın ilk gününde 2020 yılının ilk gününe kıyasla dünya genelinde Spotify podcast dinlemelerindeki tekil kullanıcı sayısı yüzde 82 arttı, bu oran Türkiye’de ise yüzde 350.

Spotify Türkiye’de popüler yaşam & sağlık podcast yayınları: (Ekim-Aralık 2020)

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam