NSD

2021 NDS Edebiyat Ödülü’nün Sahibi Açıklandı!

Ayşe Aslıhan

2021 NDS Edebiyat Ödülü’nün ve mansiyon ödülünün sahipleri açıklandı.

NDS Edebiyat Ödülleri, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre-Dame de Sion’lular Derneği tarafından 2008 yılından bu yana düzenleniyor. NDS Edebiyat Ödülü’ne bu yıl yazar İnan Çetin, “Vadi” adlı romanıyla layık görüldü.

Bu yılın mansiyon ödülü ise Mayıs 2019 yılında Nebula Yayınları’ndan çıkan “Pele’nin Öldüğü Yaz” adlı öykü kitabıyla Kaan Karanın oldu.

Bu yıl on üçüncüsü düzenlenen törenin jüri üyeleri; Tomris Alpay (Jüri Başkanı), Yazgülü Aldoğan, Liz Behmoaras, Emel Kefeli. Arzu Öztürkmen, Mayda Saris, Zeynep Sabuncu, Özlem Yüzak ve Mine Haksal’dan oluşuyor.

Ödül töreni ileri bir tarihte yazarların katılımıyla Fransız Sarayı’nda gerçekleşecek.

Jüri Başkanı Tomris Alpay bu sene ödül alan eserler hakkında şunları söyledi: “Bu yıl, NDS Edebiyat Ödülü’nü kazanan İnan Çetin ‘Vadi’ adlı romanı çok önemli. Doğu Anadolu’nun bir kasabasında başlayan kan ve gözyaşı ile Ankara ve uzaklara Berlin’e uzanan, trajedilerle örülü insan hikâyelerini anlatıyor. Onların mücadelelerini ve mağduriyetlerini kırk yıllık bir süreçte, gerçekle masal örgüsü içinde dile getirmiş.

Kaan Kara ise “Pelenin Öldüğü Yaz” ile bambaşka bir hikayenin kapılarını aralıyor. Mega kentlerin gökdelenlerinin gölgesinde, dışlanmış yaşayan, mahalle kültürünün yaygın ve güçlü olduğu ortamlardan bahsediyor. Orta ve az gelirli insanları değişik yönleriyle anlatan, topluma ayna tutan öykü dizisiyle NDS Edebiyat Ödülü ilkeleri kapsamında Mansiyona layık bulunmuştur.”

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam