Artık Bir Davan Var

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’ndan; Artık Bir Davan Var

Ayşe Aslıhan

Artık Bir Davan VarBoğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu‘nun Artık Bir Davan Var isimli oyunu, İKSV Tiyatro Festivali‘nden sonra sezon oyunlarına başlıyor.

Artık Bir Davan Var bilinmeyen bir zamanda ve ülkede adaletin sarsıldığı, yasaların keyfi kararlarla alındığı bir yapıda adını bilmediğimiz, Kafka’nın Dava’sına ithafen Bay K diye duyacağımız karakterin başına gelen hukuksuzlukları konu alıyor.

Bir reklam ajansında çalışan Bay K, bir marka üzerinde çalışırken savcılık tarafından hayatını karartacak bir dava başlatılıyor. Bu tehlikeli ve sinir bozucu hukuksal süreçte Bay K’ye kız kardeşi Melek eşlik ediyor.

Adaletin zayıflamasıyla kirlenen bu dünyada, Melek, rengini koruyan vicdanlı bir karakter olarak çıkıyor karşımıza. Abisi, adalet sarayının sisli puslu koridorlarında umutsuzca yolunu bulmaya çalışırken, Melek ona farklı yollar sunuyor.
Peki, geleceği belirsiz, geçmişi karışık bu “uzak” ülkede Bay K gerçekten suçsuz mu? Belki de önemsemediği kusurlu bir hareket, düşüncesizce sarf edilmiş bir söz bir suç olarak bünyesine yerleşmiştir.


Dahası böylesi bir ülkede suç kavramı kime ve hangi yasalara göre tanımlanır? Suça ceza değil, cezalarına suç arayan bir yasalar evreninden tutarlı bir netice beklemek ne kadar akıl kârıdır?  Bu pespaye hukuk evrenindeki yolculuk, ironik, grotesk ve satirik öğelerle bezenmiş bir oyun olarak çıkıyor karşımıza. Şarkıların, kâbusların, mizahi ve alaycı sahnelerin sürüklediği oyun, hukuk dünyasının tozlu koridorlarına ve içinde yaşadığımız dünyaya dair eleştirel bir tartışma niteliği taşıyor.

Oyun, 23 Aralık tarihinde Boğaziçi Demir Demirgil Tiyatro Salonu’nda sahnelenecek.

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam