Ajda Pekkan

Bitmek Bilmeyen Enerjisiyle Gerçek Bir Süperstar: Ajda Pekkan

Ayşe Aslıhan

Ajda PekkanSinema ve müzikle iç içe geçen dopdolu bir hayat… Başarı  merdivenlerini emin adımlarla tırmanan, Süperstar lakabının hakkını dibine kadar veren, yaşayan bir efsane! Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle, kendisini bugün halen sahne üzerinde izleme şansını bizlere veren gerçek bir yıldız; Ajda Pekkan.

Tam adı Ayşe Ajda Pekkan olan sanatçı 12 Şubat 1946’da dünyaya geldi. Babası Rıdvan Pekkan denizci binbaşı, annesi Nevin Dobruca ev hanımıydı. Babasının görevi dolayısıyla çocukluğu Gölcük’te, Amerikan askerlerinin ailelerinin arasında geçti. Modern bir ortamda ancak ailevi sorunlar arasında geçirilen çocukluk, Ajda Pekkan’ın gençliğini etkileyen önemli bir dönem oldu.

Şarkı söylemek adına büyük bir heves taşıyan Çamlıca Kız Lisesi öğrencisi Ajda Pekkan, kardeşi Semiramis‘in de desteğiyle 1962 yılında dönemin en popüler gece klubü Çatı’nın sahibi olan İlham Gencer‘e ulaştı. İlk olarak seslendirdiği Mina‘nın Il Cielo In Una Stanza şarkısıyla kendini kabul ettirdiği Çatı gece kulübünde Los Çatikos topluluğu eşliğinde bir müddet sahne çalışması yaptı.

1963 yılında bir aile dostunun teşvikiyle Ses dergisinin, sinemaya yeni yüzler kazandırmak amacıyla açtığı kapak yıldızı yarışmasına katıldı. Ediz Hun‘un erkekler dalında birinci, Hülya Koçyiğit‘in kadınlar dalında ikinci olduğu yarışmada birinci seçilen Ajda Pekkan’ın profesyonel kariyeri böylece başlamış oldu.

Ajda Pekkan

Avrupai görünümü ve cüretkar tavırlarıyla Yeşilçam‘ın gözde karakterlerinden biri haline gelen Ajda Pekkan, beyaz perdeden gelen teklifleri değerlendirmeye başladı ve 1963 yılında Adanalı Tayfur ile ilk kez çıktığı kamera karşısında, 1969 yılındaki son filmi olan Harun Reşit’in Gözdesi‘ne kadar başrollerini Ayhan Işık, Cüneyt Arkın ve Tamer Yiğit gibi sanatçılarla paylaştığı 47 filmde rol aldı.

SESİ VE YORUMU DİKKAT ÇEKMEYE BAŞLADI

Ses kabiliyeti rol aldığı filmlerdeki yapımcıların da dikkatinden kaçmadı ve pek çok filmde şarkıcı rolünü üstlenip çeşitli şarkılar seslendirdi. İlk filmi Adanalı Tayfur‘da seslendirdiği Göz Göz Değdi Bana şarkısı, arka yüzünde Öztürk Serengil‘in seslendirdiği Abidik Gubidik Twist şarkısıyla birlikte 45’lik plak olarak yayınlandı.

Sinemaya başlamadan önce tanışıp şarkıcılık yapabilmesi için yardım istediği ve kabiliyetine ikna ettiği Fecri Ebcioğlu, sinema yıllarında da Ajda Pekkan’la irtibatını hiç koparmadı ve 1965 yılında, kendine ait ilk plağı olan Her Yerde Kar Var – 17 Yaşında piyasaya sürüldü.

Fecri Ebcioğlu’nun yabancı şarkılar üzerine Türkçe sözler yazarak ülkemize benimsettiği aranjman tarzının en büyük starı, Adamo‘nun ünlü şarkısını yine Adamo gibi Fransız aksanıyla söyleyerek, büyük bir ilgi ve beğeniyle karşılandı.

Sahnelerden sinemaya geçen sanatçıların aksine, sinemadan sahneye geçen Ajda Pekkan, peş peşe yayınlanan birden fazla plaktan sonra, 1967 yılında çıkardığı İki Yabancı – Bang Bang 45’liği ile aranjman dalında on binlerce plak satarak satış rekoru kırdı. Dünya Dönüyor, Boş Sokak, Boşvermişim Dünyaya ve Üç Kalp gibi üst üste çok başarılı plaklar yaptı.

ŞÖHRETİ SINIRLARI AŞMAYA BAŞLADI

Ajda PekkanBu yükselen trendin neticesinde yurt dışından davetler aldı ve Atina’daki Uluslararası Apollonia Müzik Festivali‘nde; 1968 yılında Özleyiş ve 1969 yılında Perhaps One Day şarkıları ile üst üste iki kere dördüncü olarak müzik piyasasındaki yerini sağlamlaştırdı.

Barcelona’daki Akdeniz Şarkıları Festivali‘nde Ve Ben Şimdi şarkısı ile Türkiye’yi temsil etmesi ve şarkılarının pek çok filmde fon müziği olarak kullanılması, Ajda Pekkan’ı tüm ülkede tanınır hale getirdiği gibi, Zeki Müren ile gerçekleştirmeye başladığı gazino programlarıyla birlikte ülkenin bir numaralı yıldızı konumuna da taşımış oldu.

Her ülkenin starlarını bünyesinde barındırmaya özen gösteren Philips firması, Türkiye’den seçtiği Ajda Pekkan’ı kanatlarının altına aldı ve kayıtları Fransa’daki stüdyolarda gerçekleştirilen, Fikret Şeneş‘in sözlerini yazdığı şarkılarla, Ajda Pekkan’ın diğer şarkıcılardan bir adım öne fırladığı yıllar başladı.

Üst üste gelen hit plaklarla Ajda Pekkan’ın sesi tüm ülkede keyifle dinlendiği gibi, şık giyimi, sürekli kendini yenileyen görünümü ve değişime açık tavrıyla sadece müzikte değil moda konusunda da hayranlarını sürükleyen bir ikon haline geldi. Sensiz Yıllarda, Yalnızlıktan Bezdim gibi şarkılarla fırtına gibi girdiği 70’lerin ortalarında seslendirdiği Tanrı Misafiri, Kimler Geldi Kimler Geçti, Hoşgör Sen, Sana Ne Kime Ne gibi ileride birer Ajda Pekkan klasiği haline gelecek şarkılarıyla Türkiye sınırlarını zorlamaya başladı.

O ARTIK BİR SÜPERSTAR

Bu üstün performansının sonucunda 1976 yılında Paris’in ünlü Olympia müzikholünde, pek çok şarkısının Türkçe versiyonlarını seslendirdiği, dönemin ünlü Cezayir asıllı Fransız şarkıcısı Enrico Macias‘la seri konserler verdi. Bir dost toplantısında Hürriyet Gazetesi sahibi Erol Simavi‘nin “Ajda Pekkan’a star demek yetmez, ancak süperstar dersek yerini bulur” sözüyle birlikte önce sanat çevrelerinde, sonra hayranlarının arasında, daha sonra da tüm ülkede Süperstar unvanıyla anılır oldu.

1977 yılında bu unvanını ilk kez resmileştiren, o güne kadar benzeri görülmemiş bir kapak dizaynı ve prodüksiyonla piyasaya sunulan, Kim Ne Derse Desin, Hancı gibi şarkıların yer aldığı albümü Süperstar‘ı hazırladı. Aynı yıl Tokyo’daki Yamaha Müzik Festivali‘nde A Mes Amours şarkısıyla elde ettiği başarılı netice, 70’lerin başında, yurt dışında, ilk olarak, Almanca ve daha sonra Fransızca, Japonca ve Yunanca 45’lik plakları satışa sunulan Ajda Pekkan’ın ’77 ve ’78 yıllarında Fransa’da oldukça ses getiren 45’lik çalışmaları yapmasına ve sonunda Pour Lui isimli Fransızca albümünü hazırlamasına ön ayak oldu.

Halk konserleri, sahne çalışmaları ve konuk sanatçı olarak katıldığı uluslararası organizasyonlar ile başarısını pekiştiren Ajda Pekkan, 1979 yılında Bambaşka Biri, Haykıracak Nefesim gibi şarkıların yer aldığı Süperstar serisinin ikinci albümü Süperstar II‘de bir kez daha zirvede olduğunu kanıtlamış oldu. 70’li yıllarda defalarca yılın sanatçısı seçildiği gibi şarkıları da liste başlarından inmedi, çeşitli ödüller kazandı.

EUROVISION MACERASINDA BEKLENMEYEN SONUÇ

O seneye kadar, Türkiye’yi temsil etme görevinin, eleme usulüyle belirlendiği Eurovision şarkı yarışmasına 1980 yılında atama yoluyla Ajda Pekkan seçildi. İlk önce tespit edilen beş bestecinin şarkılarının jüri tarafından üçe düşürülmesiyle, Bir Dünya Ver Bana, Olsam ve Pet’r Oil ile tv ekranlarında boy gösterdi. Pet’r Oil‘ın Türkiye’yi temsil etmesine karar verilen gece sonunda, ülkemizde hiç olmamış bir şey oldu ve henüz plağı satışa sunulmamış bir şarkı tüm halk tarafından ezbere söylenir oldu.

Kulis faaliyetlerinin yetersizliği, şarkının siyasi hicivli yapısı ve yarışma gecesindeki organizasyon bozuklukları neticesinde Ajda Pekkan bu yarışmada hayal kırıklığı yaratan bir derece aldı. Süperstar’ı bir hayli küstüren bu yarışmadan sonra Ajda Pekkan, bir süre dinlenme kararı alıp ABD’ye yerleşti.

TATSIZ DÖNEM

70’lerin sona ermesiyle birlikte pop müziğin cazibesini yitirip, insanların alaturka ve arabeske yöneldiği yıllarda Sen Mutlu Ol ve Sevdim Seni isminde hafif müzik ve alaturka sentezi iki albüm yaptı. Ancak Süperstar’ın bir türlü içine sinmeyen ve kendi isteği doğrultusunda gerçekleşmeyen, ısmarlama olarak hazırlanan bu albümler, Ajda Pekkan hayranlarının beklediği renkten ve kıvamdan uzaktı.

Yerli bestecilerle çalıştığı süreçte beklediği verimi alamayan Ajda Pekkan, 70’lerde kendi önderliğinde yükselen aranjman akımına geri döndü. Süperstar 83 Show‘uyla sahnelerde fırtına gibi eserken, en başarılı çalışmalarında yanında olan Fikret Şeneş‘le birlikte çalıştığı Uykusuz Her Gece, Son Yolcu gibi şarkıların yer aldığı Süperstar 83 albümüyle yeniden gönülleri fethetti.

Reklam filmleri, tv programları, sahne çalışmalarıyla ikinci baharını yaşayan Süperstar, 1984 yılının sonlarında yapımcılarının ve yakın çevresinin ısrarıyla dönemin popüler gruplarından Beş Yıl Önce On Yıl Sonra ile bir albüm hazırladı.

MEHMET TEOMAN’IN SÖZLERİYLE YENİDEN ÇIKIŞ YAKALADI

Sözleri Mehmet Teoman‘a ait olan O Benim Dünyam şarkısıyla yeniden çıkış yakaladı Ajda Pekkan. 1987 yılında ise Ülkü Aker ve Fikret Şeneş‘in sözlerini yazdığı Kim Olsa Anlatır, Yalnızlık Yolcusu gibi şarkılarla, özel hayranları için eşsiz olarak nitelenen ancak hit şarkı eksikliği nedeniyle, Süperstar 83‘ün gölgesinde kalacak olan Süperstar 4 albümünü hazırladı.

https://youtu.be/OtT3nwdg7fM

Sonrasında yaptığı evlilik nedeniyle aldığı müziği bırakma kararı, tüm müzikseverleri üzse de, müzikten ayrı geçen günlerinde yaşadığı boşluk hissi neticesinde yeniden müziğe dönüş kararı verdiği sıralarda evliliği de sona erdi.

Ajda 901989 yılının son günlerinde Ajda 90 albümünü piyasaya sürdü. Pop müziğin çıkmaza girdiği, hatta unutulduğu günlerde Yaz Yaz Yaz ile ortalığı kasıp kavurdu. Yarısı yerli beste, yarısı aranjman olan bu albüm, Ajda Pekkan’ın muhteşem dönüşünün bir işaretiydi adeta. Peşi sıra başlayan Rumelihisarı konserleriyle Süperstar, sevenlerini yeniden büyülemeye devam etti. ’91, ’93 ve ’96 yıllarında çoğunlukla yerli bestecilerle çalıştığı albümleriyle, hem yeni kuşaklarla buluştu hem de ezeli hayranlarıyla olan bağını kopartmamış oldu.

90’ların ortalarına kadar olan 30 senelik kariyerinde hiç derleme albüm yapmayan Ajda Pekkan’ın, hayranlarını çok memnun etse de kendi rızası dışında yayınlanan Hoşgör Sen ve Unutulmayanlar albümleri piyasaya çıktı. Bu yapımlar haricinde; 1993 yılında, çeşitli sanatçıların katılımıyla hazırlanan, Sevgiyle 93 aldı albümde, sanatçı dostlarıyla birlikte Sev Dünyayı ve solo olarak, Turhan Yükseler‘in yeni düzenlemesiyle, Sensiz Yıllarda adlı şarkıları seslendirdi.

1995 yılında, Yapı Kredi Bankası’nın, özel müşterileri için hazırlatmış olduğu Altın Yıllar Altın Şarkılar albümünde, Selçuk Başar‘ın yeni düzenlemesiyle, Kimler Geldi Kimler Geçti şarkısını yeniden seslendirdi.

Yüksek satış grafiği yakalayan, 1998 tarihli, The Best of Ajda albümünü takiben, 2000 yılında çift cd formatındaki Diva albümü piyasaya çıktı. Bu albümde Ajda Pekkan’ın eski şarkılarının yeni yorumlarının yanı sıra, Mutlu Bütün Şarkılar ve Aşka İnanma gibi iki yeni şarkı ve kardeşi Semiramis Pekkan‘ın eski şarkılarından Dert Ortağım Benim ile Bu Ne Biçim Hayat‘ın da Ajda Pekkan yorumları yer aldı.

BUDDHA BAR SERİSİNDE BİR AJDA PEKKAN ŞARKISI

Büyük başarı elde eden bu albümün şarkılarından Bir Günah Gibi, dünyaca ünlü DJ Claude Challe‘nin Buddha Bar serisinde yer aldı.

2000 yılında Monaco’da Monte Carlo Sporting D’été Müzikholü’nde dünyaca ünlü sanatçılarla birlikte sahne alan Süperstar’a, Kültür Bakanlığı’nca, bir de Prestige de la Turquie avec Ajda Pekkan üst başlıklı, Türkiye’yi tanıtan bir kısa video hazırlatıldı.

60, 70 ve 80’li yıllarda pek çok filmde fon müziği olarak kullanılan Ajda Pekkan şarkılarından sonra Ajda Pekkan’ın sesi, 2001 yılı içerisinde sinemalarda gösterime giren Ferzan Özpetek‘in yönetmenliğini yaptığı Cahil Periler filminde Bambaşka Biri ve Meksika’da yayınlanan bir pembe dizide de Bir Günah Gibi şarkıları ile yer aldığı filmlere renk kattı.

Sadece şarkı söyleyerek kendini istediği kadar ifade edemediğini düşünen ve 60’lardaki beyaz perde macerasını yeniden tatmak isteyen Ajda Pekkan, 2001 yılında Şöhret Sandalı adlı sinema filmde rol aldı.

2009 baharında Serdar Ortaç‘tan Resim adlı bir beste alan Pekkan, 21 Mayıs tarihinde bu şarkıyı single olarak yayınladı ve 22 Mayıs’ta Beyaz Show‘da ilk kez seslendirdi. 2011’de Yakar Geçerim adlı single albümü yayınlandı. Bu çalışmasını sırasıyla Farkın Bu, Yakarım Canını ve Klasik Türk müziği şarkılarından oluşan, Muazzez Abacı ile düet yaptığı Ajda Pekkan & Muazzez Abacı ve  sonrasında ise Ara Sıcak albümleri izledi.

Süperstar bugün halen çeşitli düet ve single çalışmalarında boy gösteriyor. Bunun haricinde, yazının en başında da belirttiğimiz gibi, bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiyle sahnelerin de tozunu attırmayı sürdürüyor.

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam