Salinger

J. D. Salinger 100 Yaşında

Ayşe Aslıhan

SalingerJ. D. Salinger’ın 100’üncü doğum gününü Yapı Kredi Kültür Yayınları, Salinger 100 Yaşında başlıklı bir söyleşiyle kutlayacak.

Akademisyen, yazar Erkan Irmak’ın moderatörlüğünü üstleneceği konuşmaya Salinger’ın YKY’deki ilk editörlerinden İshak Reyna, çevirmenleri Sevin Okyay ve Ömer Madra konuşmacı olarak katılacak.

Tek romanı Çavdar Tarlasında Çocuklar, yayımlandığı yıl (1951) en iyi satanlar listesine girmişti. Romanın şöhreti geçen yetmiş sene içinde çığ gibi büyüdü. Bunda, bir ergenin masumiyeti arayışının iç burkucu hikayesinin, onu okuyan herkese tanıdık gelmesinin büyük etkisi var kuşkusuz. Ama, Salinger’ın ömrünün son kırk dört yılında sürdürdüğü münzevi hayatının ve 1965’ten sonra hiçbir şey yayımlamamış olmasının yarattığı merakın da etkisi var.

1 Ocak 2019, Salinger’ın 100. doğum yıl dönümü ve bu yıl kuşkusuz onun hakkında her zamankinden çok konuşulacak. Ne var ki, oğlu Matt Salinger, “Babam doğum günlerinden, tatillerden, kültürün dayattığı kutlamalardan nefret etti; şüphesiz bu 100. yıl meselesinden de nefret ederdi. Ama yazmayı sevdi, okurlarını sevdi ve umarım okurları onun yalnızca bununla hatırlanması isteğimizi mazur görürler” diyor.

​Söyleşi, 11 Ocak Cuma akşamı, saat 18.30’da Yapı Kredi Kültür Sanat – Loca’da düzenlenecek. Katılım ücretsiz ancak kapasiteyle sınırlı olacak.

Salinger

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam