Cemal Süreya Kadıköy’de Anılıyor

Ayşe Aslıhan

Cemal SüreyaTürk edebiyatının usta şairi Cemal Süreya, ölümünün 29. yılında “Laleli’den dünyaya doğru giden tramvaydayız” mısraları ile Kadıköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikle anılıyor.

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği, her yıl olduğu gibi bu yıl da Cemal Süreya’yı, 9 Ocak Çarşamba akşamı 20:00’de Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapılacak etkinlikle anıyor.

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği Başkanı Seyyit Nezir ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun konuşmaları ile başlayacak gecede Beyazıt Kahraman, Cemal Süreya Şiiri ve Çağdaş Türkçe, Selahattin Bağdatlı ise Cemal Süreya Şiirinde Düşünsel Vurgular konularında konuşma yapacak.

Zühal Tekkanat, Mehmet Aydın, Yaşar Gündem, Gülsen Tuncer, Şenay Saçbüker, Hüseyin Köroğlu gibi önemli isimler Cemal Süreya’nın Ülke, Cigarayı Attım Denize, Nehirler Boyunca Kadınlar Gördüm, Üvercinka gibi şiirlerinden mısralar okuyacak. Gece, piyano dinletisi ile son bulacak.

ŞİİRLERİ KALDIRIMLARDA

Kadıköy’de yaşayan sanatçıların yaşadıkları sokakların bilinirliğini artırmak, sokaklara kendi hikayeleri ve yaşayanları ile kimlik kazandırmak amacıyla hayata geçirilen projede, Cemal Süreya’nın yaşadığı evin önündeki kaldırıma şiirleri yazıldı.

Cemal Süreya

Kaynak

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam