Ender Balkır Yola Bakın

Ender Balkır’ın Yeni Teklisi: Yola Bakın

Ayşe Aslıhan

Türkülerini dinlediğimizde sesiyle yüreğimizi sızlatan sanatçı Ender Balkır, Çukur dizisiyle beraber ilk kez duyduğumuz Yola Bakın şarkısını yayınladı.

Ender Balkır’ın yeni teklisi “Yola Bakın”, popüler televizyon dizisi Çukur‘un yeni bölümüyle beraber tüm dijital platformlarda yayında.

Kalan Müzik etiketiyle yayınlanan şarkının sözü ve müziği Aşık Ruhani‘ye (Mustafa Temel) ait.

Değerli sanatçı Ender Balkır’ın Karma Türkiye ile röportajı da var.

Ender Balkır kimdir?

Türk Halk Müziğinin son dönemde yetiştirdiği en önemli isimler arasında yer alan Ender Balkır, uzun süredir sinemaseverlerin merakla beklediği “Düğün Dernek” filminde de “düğün türkücüsü” rolünde seslendirdiği türkülerle izleyenlerden tam not aldı. Son dönemde yaptığı dizi müzikleriyle TV ve müzik piyasasında adından söz ettiren THM Sanatçısı Ender Balkır, 10 Şubat 1977’de Muş’un Malazgirt ilçesinde dünyaya geldi. 5 yaşında ailesiyle birlikte Mersin’e yerleşti. İlk orta ve Lise eğitimini Mersin’de tamamladı. Türkü sevgisi, tutkusu kuşaklar boyunca ailesine kadar taşınmıştı.

Ortaokulun ilk yılında bağlama çalmaya başladı. Onun deyimiyle; bağlama çalmak türkü söylemek, kendini ifade edebilmenin en kısa ve yalın yoluydu. Lise’yi bitirdikten sonra konservatuarda okumak isteyen Ender, ailesinden destek göremeyince üniversitede matematik bölümünde okumaya karar verdi ve 1994 yılında girdiği üniversite sınavında 19 Mayıs Üniversitesi Matematik bölümünü kazandı. Samsun’da da müzikal faliyetlere devam eden Ender. 2000 yılında mezun oldu ve mezuniyetinden sonra ailesinin yanına Mersin’e döndü. Bir süre burada kalan sanatçı, atamasının İstanbul’a yapılması ile 2001- 2004 yılları arasında İstanbul’da öğretmen olarak hayatını sürdürdü. Bu arada hiçbir zaman müzikten kopmayan sanatçı, hayatında sadece müziğin olması gerektiğine karar verip, 2004 yılında devlet memurluğundan istifa etti.

Müzik çalışmalarına büyük bir hız veren Ender, Murat Tambay‘la birlikte albüm hazırlıklarına başladı. Büyük bir özveri ve emekle geceli gündüzlü çalışarak oluşturdukları albüm, 2007’nin ekim ayının dinleyicileriyle buluştu. Müzik hayatında oldukça başarılı olan Balkır, birçok dizi ve film müziğinde de sesini duyduğumuz ender sanatçılardan…

Ender Balkır için elbette en önemli şey, insan kalmak!

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam