opera

Şubat Coşkusu: Don Pasquale İstanbul’da

Suna Simge Çakmak

Don Pasquale Operası, bu ay İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneleniyor. Donizetti‘nin coşkulu, naif, hayat dolu melodileri ve Accursi‘nin librettosu ile “Komik Opera” özelliği ile dikkat çeken opera, dinleyicileri ile buluşmaya hazırlanıyor.

Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nin 2008 yılındaki açılışı Don Pasquale Operaile yapılmıştı. Böylece İstanbul Anadolu Yakası’ndaki ilk opera temsili gerçekleştirilmiş oldu. O tarihten bugüne kadar geçen süre boyunca sahnelendiği illerde, kapalı gişe oynandı. Türk opera tarihinde bu özelliğiyle de ayrı bir değer kattı.

Don Pasquale‘nin eğlenceli sahnesi, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Rejisörü Recep Ayyılmaz‘ın birbirinden farklı ve olağanüstü mizansenleri ve cesur rejisi ile birleşiyor.

Opera’nın konusu…

Genç Ernesto, alımlı Norina’ya aşıktır ve zengin amcasının kendisi için ‘daha uygun’ gördüğü kadınla evlenmeyi kabul etmez. Bu sırada Don Pasquale, doktoru ve yakın dostu Malatesta’dan kendisine evlenebileceği bir kız bulmasını ister ve o da kendisine kız kardeşi, namuslu Sofronia’yı önerir.Aslında amacı yaşlı adamı kandırıp, Ernesto’nun Norina ile evlenmesini sağlamaktır. Yaşlı adam Sofronia ile evlenmeyi kabul eder. Malatesta Norina’yı, kız kardeşi Sofronia olarak tanıtır ve sahte bir noter önünde sahte bir nikah kıyarlar. Nikahtan sonra Norina birden bire değişir ve Pasquale’nin hayatını altüst eder. Yaşlı adamın hayatı o kadar kötü bir hale gelir ki, kandırıldığını ve aslında Norina ile resmen evlenmediğini öğrendiği vakit rahatlar. Evlenmekten boyunun ölçüsünü alan Don Pasquale, Ernesto’nun Norina ile evlenmesine izin verir…

Eserin orkestra şefliğini Zdravko Lazarov üstleniyor. Eserde; dekor tasarımı Ferhat Karakaya, kostüm tasarımı Çimen Somuncuoğlu, ışık tasarımı Metin Koçtürk, koreografi Nil Berkan’a ait. Eserin koro şefliğini ise Paolo Villa yapıyor. Eserde Don Pasquale rolünü N. Işık Belen, Ali İhsan Onat, Ernesto rolünü Ahmet Baykara, Ufuk Toker, Norina rolünü Özgecan Gençer, Hale Soner; Dr. Malatesta rolünü Hasan Çelik, Alper Göçeri; Noter rolünü M.Tükel Acar, Utku Bayburt dönüşümlü olarak oynayıp canlandırıyor.

Opera, 14-15-18-19-21-22 Şubat’ta Kadıköy Süreyya Operası’nda sahnelenecek.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam