Beethoven

#COVID19: Türkiye’de Online Konserle Beethoven Rüzgarı

Suna Simge Çakmak

Öğrenciler, Ludwig Van Beethoven’ın doğumunun 250’nci yılını yine Beethoven en bilinen ve sevilen eserlerini kendileri çalarak solo ve #COVID19 sebebiyle online konserlerle kutladı ve andılar!

Geçtiğimiz günlerde, müzik tarihinin en önemli ve ünlü bestecilerinden biri olan Ludwig van Beethoven’ın doğumunun 250’nci yıl dönümü sebebi ile büyük bir coşku vardı… 2020 yılı tüm dünyada Beethoven yılı olarak kabul edildi ve Beethoven, bu sene bambaşka şekilde anıldı.

Beethoven yılı 2020’nin getirdikleri…

1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan’da çeşitli hastaların belirli bir neden olmaksızın gelişen ve tedavi ile aşılara cevap vermeyen bir zatürre görülmesi üzerine SARS-CoV-2 olarak adlandırılan yeni bir koronavirüs teşhis edildi. Kişiden kişiye bulaşabilen virüsün bulaşma oranı, 2020 Ocak ortasında büyüme gösterdi. İlerleyen zamanlarda Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik’te yer alan çeşitli ülkelerde yaşanan virüs vakaları rapor edilmeye başlandı ve 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın ilan edildi.Türkiye’de de 2019-20 koronavirüs salgınının ilk vakası Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Mart 2020’de açıklandı.

Koronavirüs salgın hastalığı sebebi ile her geçen gün sayısı artan vakalardan uzakta olmak ve çalışmak zorunda olmadıkça evimizde kaldığımız şu günlerde ise kutlamalar, birçok etkinlik gibi online olarak düzenleniyor.

Bunlardan biri de Beethoven anma konseri oldu. Öğrenciler, okulda sunmak üzere hazırladıkları konseri online sergilediler. Sosyal medya hesapları üzerinden müzik ziyafeti yaşattılar.

Konser oldukça beğeni topladı. Minik yüreklerin çaldıkları şarkılar ile adeta bir rüzgar esti. Anaokulundan başlayarak ortaokul kademesinde kadar her sınıf seviyesinden öğrencinin katılımı ile gerçekleşen kutlamalarda, minik öğrenciler Beethoven’ın melodilerine yeniden can verdi.

Gitar, keman ve piyano gibi farklı enstrümanla verilen konserde Beethoven’ın 9. Senfoni ve Für Elise parçaları tekrardan hayat buldu. Minik öğrenciler, herkesi büyüledi.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam