Melek Mosso - #İstanbulSözleşmesiYaşatır

Melek Mosso’ya Sanatçılardan Tam Destek!

Ayşe Aslıhan

Seslendirdiği türküler, coverler ve kendine ait muhteşem şarkıları ile hepimizin yüreklerini fetheden Melek Mosso, bu kez, herkesin tepkisini çeken üzücü bir olay ile gündemde.

“Vursalar Ölemem” isimli cover çalışması ile tanınan ve devamında yaptığı bütün cover, albüm ve teklilerle büyük başarı yakalayıp, geniş bir hayran kitlesine ulaşan Melek Mosso, bugün üzücü bir olay ile gündeme geldi.

Pandemi döneminin ardından birçok sanatçı gibi bir konser programı oluşturan Mosso, 22 Ağustos akşamı Aqua Florya sahnesinde dinleyicisiyle buluştu. Konserdeki “siyasi” olarak adlandırılan konuşması sebebiyle tepki çeken Mosso, şikayet edilerek sahneden indirildi!

Sanatçı Melek Mosso, hakkında yapılan “Melek Mosso’nun ağır siyasi göndermeleri konseri yarıda kesti” haberi ve olayla ilgili Instagram hesabından bir açıklama yayınladı.

“Müziği kısmaya çalışmak, sanatın eleştirel ve toplumsal gücünü yok saymak sadece büyük bir korku sonucu oluşur. Korkmuyorum!”

“Toplumsal cinsiyet eşitsizliği yüzünden öldürülen kadın arkadaşlarımın ruhuna, her konserimde armağan ettiğim ve ‘İstanbul sözleşmesi yaşatır’ dedikten sonra söylediğim ‘Keklik gibi’ türküsü söylenenin aksine ayakta alkışlanmıştır. Konserde olan tanıdıkları bu söylemden rahatsız olup, polisi arayıp beni sahneden inmeye zorlamışlardır. Saygımızı hiç bozmadan, polisimize zorluk çıkartmadan sahneden indik ve bunun hakkında olaylar büyümesin diye asla konuşmadık. Fakat görüyorum ki yanlış yapmışız. Konuyu siyasi bir yöne çekmeye çalışmak manasızdır. Haberi kaldırmanızı ve bir özür yazısı yayınlamanızı istiyorum. Konserin bütün ses kaydı elimizde mevcuttur. Aksi halde hakkımı mahkemede delillerle arayacağımdan emin olunuz. Her zaman eşitsizliğin karşısında duracağımdan sevenlerim ve dinleyicilerim asla şüphe duymasın. Sizden ricam o günkü geceden (konuşmadan) videosu olan herkes #melekmosso ve #istanbulsözlesmesiyasatır etiketini yazarak paylaşsın lütfen. Müziği kısmaya çalışmak, sanatın eleştirel ve toplumsal gücünü yok saymak sadece büyük bir korku sonucu oluşur. Korkmuyorum!”

https://www.instagram.com/p/CEWw1kWgia5/

Paylaştığı hikaye ile de bu haksız duruma ses çıkarmayanlara tepki gösterdi.

“Bugün Musa Orhan, tecavüzcü bir adam salıverildi. Ben kadın arkadaşlarım öldürülmesin, cinayet ve tecavüzler olmasın diye ses çıkardığım için, ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ dediğim için sahneden indirildim. Mikrofonum elimden alındı ve hiç sesimi çıkarmadan indim. Evime gelip hüngür hüngür ağladım. Bu nasıl ahlaki bir değer?”

https://www.youtube.com/watch?v=DzcoGqiGjRE

Olayın sosyal medyada bu denli duyulmasının ardından Melek Mosso‘ya takipçilerinden ve sanat camiasından destek mesajları yağdı. Kalben, Eda Baba, Veys Çolak, Hazal Kaya, Sıla, Zeynep Bastık, Emir Can İğrek gibi birçok sanatçı; Mosso’nun yanında yer aldı ve onlar da #İstanbulSözleşmesiYaşatır dedi.

Korkmadan sesini çıkartan ve özgür şekilde sanatını icra eden bütün sanatçıların yanında olduğumuz gibi, Melek Mosso’nun da yanındayız.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam