micheal jakson

Micheal Jakson’ın Gizli Defteri Ortaya Çıktı: The Beatles ve Elvis Presley’i Hedef Almış

Suna Simge Çakmak

Popun kralı, efsane Micheal Jackson‘ın; müzik endüstrisindeki ırkçılığı eleştirdiği el yazısıyla kaleme alınmış notları gün yüzüne çıktı! Yıllar sonra gün yüzüne çıkan notlarda Jackson’ın, Elvis Presley hakkında, “Elvis kral değil” gibi ifadelerinin yer aldığı öğrenildi.

Micheal Jackson’ın gündeme bomba gibi oturan notları yıllar sonra ortaya çıktı. Jackson’ın el yazısıyla kaleme aldığı notların, 1987 yılında övgüler toplayan albümü Bad’i piyasaya sürdüğü sıralarda yazıldığı düşünülüyor…

elvis presley

Notlarında; siyahi şovmenlerden beyaz meslektaşları lehine uzak duran müzik kanalı MTV’yi ve Amerikan dergilerini kınayan Jackson, bazı beyaz sanatçıları da bu meseleye dikkat çekmeye çağırıyor.

Jackson, ünlü İngiliz The Beatles grubu hakkında, “Evet bu adamlar iyiydi ama siyahilerden daha iyi şarkıcı ya da dansçı değildiler” yazmış, aynı zamanda Elvis Presley için de aslında “Kral olmadığını” iddia etmiş…

The Beatles

Jackson diğer yandan Elvis Presley için, “Önyargılı değilim, artık ilk siyahi kralın zamanı geldi” ifadelerini kullanmış. Jackson 1982 tarihli albümü Thriller’ı yazarken ise önyargıya son vermeyi hedeflediğini açıklamış.

“Dünyayı değiştireceğim!”

Jackson, “Amacım önyargıları sona erdirecek kadar ‘büyük’ ve güçlü olmak, kahraman haline gelmek. 200 milyondan fazla albüm satarak bu küçük beyaz çocukların beni sevmesini sağlamak. Bana hayranlık duymalarını sağlamak. Dünyayı değiştireceğim” diye yazmış.

Efsanevi sanatçı, 2009 yılında 50 yaşındayken ani kalp durması sonucu aramızdan ayrılmıştı. Ölümü de yaşamı da çok konuşulan Jackson’ın gizli defteri de gündeme bomba gibi düştü…

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam