Hikmet Karagöz

Değerli Sanatçı Hikmet Karagöz, Hayatını Kaybetti

Ayşe Aslıhan

Kıymetli sanatçı Hikmet Karagöz, bugün hayatını kaybetti. “Bizimkiler” isimli dizide canlandırdığı “Abbas” karakteri ile Türk izleyicisinin yakından tanıdığı Karagöz, 2018 yılından bu yana Kartal Kavacık’ta bulunan Sanatçı Yaşam Evi’nde misafir edilmeye başlanmıştı.

Samsun’da 11 Haziran 1946 tarihinde dünyaya gelen Hikmet Karagöz, ünlü bir sinema, dizi ve tiyatro oyuncusuydu. Aynı zamanda ressam da olan Karagöz, amatör tiyatro hayatına 1962 ile 1963 yıllarında Eminönü Halkevi’nde başladı. 1964 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda ise profesyonel tiyatro hayatına adım attı.

1974 yılında “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” adlı filmde, 1982 yılında ise “Faize Hücum” adlı sinema filmlerinde rol aldı. 1971 yılında sanata yaklaşımını etkileyecek Altan Erbulak ile tanıştı. 1974 TRT’de ilk dizisine başladı. Tiyatrolardaki kriz nedeniyle, Kocamustafapaşa’da “tabela atölyesi” açtı. 1979 İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarına girdi. 1980 İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarından istifa etti. 1986 tiyatroda oynamayı bıraktı ama Bodrum’da resme başladı. Çok sayıda dizi ve sinemada oyunculuk yapan Hikmet Karagöz, 1989 yılında yayına giren “Bizimkiler” adlı televizyon dizinde oynadığı “Abbas” rolüyle ününe ün kattı. Karagöz, 25 Kasım 2017’den bu yana Sanatçı Yaşam Evi’nde misafir ediliyordu.

Rahatsızlanması sonucu 15 Ekim’de Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Palyatif Yoğun Bakım Ünitesine acil yatışı sağlanan Karagöz, bu sabah yaşama gözlerini yumdu.

Karagöz’ün cenazesi bugün İkindi Namazının ardından Zeytinburnu Yeni Kozlu Mezarlığı’nda defnedilecek.

https://www.youtube.com/watch?v=imRUJSML-X0

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam