Evlerin Evi

Son Zamanların En Uçuk Kitabı: Evlerin Evi

Ayşe Aslıhan

Bizarro (uçuk yazın) türünün önde gelen yayıncılarından Eraserhead Press tarafından yayımlanan Kevin L. Donihe’nin Evlerin Evi kitabı, okurlarıyla buluştu.

Ayrıksı kitapların yeni adresi olan Ayrıksı Kitap daha önce yayımlamış olduğu Karnağız ve İblis Burger’in ardından Evlerin Evi’yle birlikte bizarro (uçuk yazın) türünü dünyaya tanıştıran yazarların kitaplarını listesine katmaya devam ediyor. 

Absürt ve grotesk öğelere yer veren çağdaş bir yazın türü olan uçuk yazın 2000’li yılların başında Amerika Birleşik Devletleri’nde bağımsız yayınevleri tarafından tanıştırılan bu tür David Lynch ya da Tim Burton filmlerinin edebiyat dünyasındaki karşılığı olarak tanımlanıyor. Bizarro yani uçuk yazın; tuhaflığı, saçmalığı, uçukluğu ve gerçeküstü dünyasıyla öne çıkıyor.

Bir zamanlar, evine körkütük âşık olan tuhaf bir adamın hikâyesini konu alan “Evlerin Evi”, evlerin kıyamet gününde sevdiği evinin yıkılmasıyla yola çıkan kahramanın peşinde sıra dışı ve uçuk bir yolculuğa çıkarıyor. Evine olan aşkı iki insan arasında görülebilecek aşkları kıskandıracak cinsten olan adamın bu tutkusu, evlerin kıyamet gününde onu sıra dışı bir yolculuğa çıkarırken tüm evleri yıkıma uğratan evlerin bu kıyamet gününde dünya düzeni yeniden değişiyor. Her şey altüst oluyor. 

KIYAMET GÜNÜ GELDİ AMA BU BAŞKA BİR KIYAMET: EVLERİN KIYAMETİ! 

Kevin L. Donihe

Bir zamanlar, evine körkütük âşık olan tuhaf bir adam varmış… Bu adamın evine aşkı bambaşkaymış. Tutkuyla bağlıymış evine, hani böyle iki insan arasında göreceğiniz cinsten. Evini o kadar seviyormuş ki ona evlenme teklifinde bile bulunmuş. Üstelik evinin de onun bu teklifini kabul ettiğine inanmış. Ne yazık ki düğünlerinden hemen önce birbirlerinden kopmak zorunda kalmışlar. O gün büyük günmüş yani evlerin kıyamet günüymüş. O gün dünyadaki bütün evler anlaşılamayan bir nedenle yıkılmış. Sanki bütün evler intihar etmiş gibi. Sevgilisinin yıkımıyla mahvolan bu çaresiz âşık, sevgili evine ne olduğunu bulmak için yola çıkmış…

“Bu zamana kadar yazılmış en uçuk kitap bu. Hatta belki de bundan daha uçuk bir kitap yazılamayacaktır. Donihe, bizarro kurgunun ardındaki gizli kahramandır.” 
Carlton Mellick III, İblis Burger’in yazarı

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam