Güncel Verilere Göre Z Kuşağı Arabesk Dinliyor!

Ayşe Aslıhan

Spotify’ın son paylaşılan verilerine göre, 2019 yılının Ocak ve Ağustos ayları, 2022 yılının Ocak ve Ağustos ayları ile kıyaslandığında, arabesk dinlemelerinde yüzde 287’lik bir artış var. Bu müzik türüne en çok ilgi duyan yaş grubu ise Z Kuşağı. Açıklanan verilere göre Türkiye’de içlerinde “arabesk” kelimesi geçen toplam 162 bin çalma listesi var. Bu yıl bu türdeki şarkıların dinlemelerinin yüzde 84’ü Türkiye’deki kullanıcılara ait.

Güney ve Doğu Avrupa Spotify Müzik Direktörü Melanie Parejo açıkladı: “Arabesk çok enteresan bir müzik türü. Orijinal haliyle, pop ve rap türleri ile de bir füzyon oluşturduğunu görüyoruz. Z kuşağının bu ilgisi, aynı zamanda bu müzik türünün yaştan bağımsız olarak da güçlü bir kültürel sembol olduğunun bir kanıtı. Tam da bu nedenle, hem yeni hem de eski arabesk dinleyicileri için üç yeni çalma listesi ile bu türü onurlandırmaktan mutluluk duyuyoruz.”

2022’de en çok arabesk dinleyen yaş grubu ise yüzde 46 ile 18-24 yaş grubu; yani Z kuşağı! 

Türkiye’den ilginç bir dinleme verisi geliyor. Hazır mısınız? Koşu temalı çalma listelerinin içinde en az 1 tane arabesk türünde şarkı var! Spor esnasında bu tür ile motivasyonumuzu artıracak kadar bu müzik türünün bağımlısı olduğumuz sonucunu çıkarmak mümkün!

2022 yılında bu türdeki dinlemelerin yüzde 84’ü Türkiye’deki kullanıcılara ait. Türkiye’den sonra en çok bu tür dinlenen ilk üç ülke Almanya, Hollanda ve Fransa olarak öne çıkıyor.

Müslüm Baba ve onun dillere destan Nilüfer’i tüm zamanlarda arabeskin zirvesinde!

Türkiye’de Spotify üzerinden derlenen verilere göre, tüm zamanların en çok dinlenen arabesk sanatçısı Müslüm Gürses olurken, yine tüm zamanların en çok dinlenen arabesk şarkısı ise Nilüfer oldu.

2022 yılında Spotify’da arabesk türündeki en çok dinlenen şarkılar;
1 – Al Sevgilim – Funda Arar, Semicenk
2 – İçime Ata Ata – Burak Bulut, Ebru Yaşar, Kurtuluş Kuş
3 – Sen Affetsen – Bergen
4 – Cennet – Ebru Gündeş
5 – Seni Yazdım – Müslüm Gürses
6 – Yediverenim – Funda Arar
7 – Nilüfer – Müslüm Gürses
8 – Sabah Olmadan – Güllü
9 – İnsan Dertli Olunca – Bergen
10 – Benim İçin Üzülme – Bergen

Bergen kimdir? Şarkıcı Bergen kaç yaşında, ne zaman ve nasıl öldü? İşte hayatı
2022 yılında Spotify’da arabesk türündeki en çok dinlenen şarkıcılar;
1- Müslüm Gürses
2- Ebru Gündeş
3- Funda Arar
4- Bergen
5- Yıldız Tilbe
6- İbrahim Tatlıses
7- Ebru Yaşar
8- Hakan Altun
9- Cengiz Kurtoğlu
10- Azer Bülbül

Müslüm Gürses kimdir? Nereli? Şarkıları nelerdir? Müslüm Gürses ölüm sebebi nedir? Kaç yaşında hayatını kaybetti? - Son Dakika Haberler

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam