Kovan Filmi Geliyor!

Doğa ve İnsana Dair Sıra Dışı Bir Film: Kovan

Ayşe Aslıhan

Baş rolünde Meryem Uzerli’nin yer aldığı Kovan, 25 Eylül’de vizyona girmeye hazırlanıyor!

Türk sinemasında insan ve doğa ilişkisi üzerine yapılan en özgün filmlerden olan Kovan vizyona girmeye hazırlanıyor. Almanya’dan memleketi Artvin’e dönüş yapan bir kadının arıların dünyasında var olma çabasını etkileyici bir hikaye ve çekimler eşliğinde anlatıyor.

Belgeselci Eylem Kaftan’ın yönettiği ilk uzun metraj sinema filmi olma özelliğini de taşıyan Kovan isimli film, izleyicisiyle buluşacak. Dağıtımını CGV Mars’ın üstlendiği filmde baş rol oyuncusu Meryem Uzerli’ye Feyyaz Duman, Hakan Karsak ve Burcu Salihoğlu eşlik ediyor. Kovan filminin gişeden elde ettiği tüm gelir ise Haluk Levent’in yönetim kurulunda olduğu AHBAP’a bağışlanacak.

Film, TRT ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklendi. Artvin’in iki bin 500 metrenin üzerindeki, sis ve bulut denizleriyle kaplı zorlu coğrafyasında çekildi.

Yönetmen Eylem Kaftan, filmin senaryosunu TRT Belgesel’de yayınlanan, sunuculuğunu ve yönetmenliğini üstlendiği Bi’ Çiftlik programında tanıştığı bir karakterden ilham alarak kaleme aldı. Mekan seçimleri için aylar süren uzun araştırmalar yapan Kaftan, dünyanın nadide ballarından olan Doğu Karadeniz’in kestane balının ve Kafkas arısının merkezi Artvin’e defalarca ziyarette etti. Ayı çekimlerinin nasıl yapıldığı büyük merak konusu olan filmin arılık çekimlerinde ekibe arı uzmanları, sağlık görevlileri ve veteriner eşlik etti.

Kovan’ın konusu kısaca şöyle: Almanya’da işleri bir türlü istediği gibi gitmeyen Ayşe annesi ağır hastalanınca memleketi Artvin’e döner. Annesi ölmeden önce Ayşe’ye, ona da kendi annesinden yadigar arılığı emanet eder. Bir zamanlar dillere destan bir bal çıkaran arılıkta son birkaç kovan kalmış, arılık yok olmanın eşiğine gelmiştir. Annesinin son isteğini yerine getirmek isteyen Ayşe başta karşı çıksa da çocukluğunun masalsı balını bir dünya markasına çevirme hayalini kısa sürede yaşam amacı haline getirir. Ancak Ayşe’nin hayalini hiç beklenmedik bir misafir bozar, dev bir ayı Ayşe’nin arılığına dadanır.

Kovan, fragmanıyla ve oyuncularıyla, konusuyla ve gidişatıyla oldukça merak uyandırıcı!

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam