Altın Koza Film Festivali

Altın Koza Film Festivali Online Düzenlenecek

Ayşe Aslıhan

Adana’da 27. kez düzenlenecek olan Uluslarararası Adana Altın Koza Film Festivali heyecanı, bu yıl Covid-19 salgınının gölgesinde, online olarak yaşanacak.

Festivalde, salgın önlemleri çerçevesinde konuk kabul etmeden, sadece “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması” ve “Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması” yer alacak. Heyecanla beklenen ödüller 20 Eylül’de gerçekleşecek online törenle sahiplerine verilecek.

Ulusal Uzun Metraj Film ve Ulusal Öğrenci Kısa Film yarışmaları kapsamında bu yıl 18 kategoride 465 bin lira ödül dağıtılacak.

Festivalde yarışacak filmler belli oldu!

Festivalde, 40 eser arasından seçilen yönetmen Anıl Gelberi‘nin “Plaza“, Barış Hancıoğulları‘nın “Yeniden Leyla“, Ercan Kesal‘ın “Nasipse Adayız“, Fatih Özcan‘ın “Mavzer“, Faysal Soysal’ın “Ceviz Ağacı“, Gökçin Dokumacı’nın “Kuyudaki Taş” filmleri yer alacak.

Ayrıca Hacı Orman‘ın “Körleşme“, Leyla Yılmaz‘ın “Bilmemek“, Onur Ünlü‘nün “Topal Şükran’ın Maceraları” ve Umut Evirgen‘in “Ben Bir Denizim” filmleri, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması‘nda yarışacak.

Festivalin, jüri başkanlığını oyuncu Füsun Demirel‘in üstleneceği, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, oyuncu Damla Sönmez, yönetmen Seren Yüce, müzisyen Can Atilla, yazar Ayfer Tunç ve sinema yazarı Sevin Okyay‘ın jüri üyesi olarak yer alacağı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması‘nda ödüller belli.

200 bin liralık “En İyi Film“, 100 bin liralık “Yılmaz Güney“, 50 bin liralık “En iyi yönetmen“, 30 bin liralık “En iyi senaryo” ile “En iyi kadın oyuncu“, “En iyi erkek oyuncu”, “En iyi müzik”, “En iyi görüntü yönetmeni”, “En iyi sanat yönetmeni“, “En iyi kurgu yönetmeni, “En iyi yardımcı kadın oyuncu”, “En iyi yardımcı erkek oyuncu”, “Umut veren kadın oyuncu” ve “Umut veren erkek oyuncu” ödülleri verilecek.

Gençleri yüreklendirecek Altın Koza: Öğrenci Kısa Film Yarışması

Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması‘nda finale kalan filmlerden, en iyi belgesel film, en iyi canlandırma film, en iyi deneysel film ve en iyi kurmaca film dallarında da 10’ar bin lira dağıtılacak.

Festival Yürütme Kurulu Üyesi İsmail Timuçin“Altın Koza” adına üç yıl önce kavuşan ve 1969’dan bu yana çeşitli aralıklarla sürdürülen festivalin bu yıl 14-20 Eylül tarihlerinde 27’ncisini gerçekleştireceklerini söyledi.

Tüm dünyayı etkileyen salgın nedeniyle bu yıl daha önceki yıllardan farklı bir festival heyecanının yaşanacak. Timuçin, etkinliği Covid-19 tedbirleri kapsamında gerçekleştireceklerini kaydetti.

Timuçin ayrıca, festival filmlerinin salgın nedeniyle bu yıl online ortamda izleyiciyle buluşacağını aktardı. Timuçin, Adana’da yaşayan sinemaseverler için gösterimlerin Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ile Amfi Tiyatro’da salgın kurallarına uyularak gösterileceğini de söyledi.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam