Sokak Sanatçısı

#COVID19: Fotoğraflarla Sokak Sanatı ve Virüs

Ayşe Aslıhan

#COVID19 salgını sebebiyle değişen dünyada, sanata bakış açısı ve elbette sokak sanatı da bazı değişimlere uğradı… Dikkatle sokağa çıkan sanatçılar, duvarlara salgın döneminin renklerini ve hislerini yansıttılar!

1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan’da çeşitli hastaların belirli bir neden olmaksızın gelişen ve tedavi ile aşılara cevap vermeyen bir zatürre görülmesi üzerine #COVID19 olarak adlandırılan yeni bir koronavirüs teşhis edildi. Kişiden kişiye bulaşabilen virüsün bulaşma oranı, 2020 Ocak ortasında büyüme gösterdi. İlerleyen zamanlarda Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik’te yer alan çeşitli ülkelerde yaşanan virüs vakaları rapor edilmeye başlandı ve 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın ilan edildi.Türkiye’de de #COVID19 vakasının ilki, Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Mart 2020’de açıklandı.

Henüz kesin bir tedavi bulunamamasıyla tehlikeli bir salgına dönüşen #COVID19 ‘un dünyaya hızla yayılışıyla beraber, hastalık bulunan ülkelerde yaşam düzeni tamamen değişti. Öncelik ise insanların günlük alışkanlıkları oldu… Aşı veya tedavide kesinliği kanıtlanmış bir ilaç bulunmadığı müddetçe, zorunda kalmadığımız sürece evde olduğumuz bugünlerde; en çok hassaslaşan ve insanları manevi anlamda hayata bağlayan kavram, sanat oldu. Müzik, resim, edebiyat, tiyatro… Online da olsa sanatın her dalıyla haşır neşir olduk. Sanata ve sanatçıya destek olmamız gereken bu dönemde; kimi sokak sanatçıları, özellikle yurt dışında duvarlara yaptıkları boyamalarla dikkat çekti. Gelin, hep birlikte o sanat eserlerine bakalım!

İşte o sanat eserleri…

Londra, İngiltere


Pontefract, İngiltere


Londra, İngiltere


San Francisco, ABD


San Antonio, ABD


Los Angeles, ABDCatania, İtalya


Milano, İtalya


Bergamo, İtalya


Gatchina, Rusya


Berlin, Almanya

Hamm, Almanya


Berlin, Almanya

Doğu Java, Endonezya


Doğu Java, Endonezya


Varşova, Polonya


Paris, Fransa


Gazze Şehri, Filistin


Atina, Yunanistan


Hong Kong, Çin

Amsterdam, Hollanda


Pompei, İtalya

Barcelona, İspanya 


Glasgow, UK 

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam