albert

Albert Einstein’dan 13 Hayat Tavsiyesi

Ayşe Aslıhan

20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olan Albert Einstein, 3 yaşından beri gerek okulunda yaşadığı sorunlarla, gerek ailevi problemleri ile bilim ve fizik konusunda olduğu gibi, hayat konusunda da birçok gence öncülük edebilecek nitelikte.

Albert Einstein; görelilik kuramını geliştirdi, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağladı. Kuramsal fiziğine katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülü‘ne layık görüldü.

18 Nisan 1955 yılında İsrail’in yedinci kuruluşu için konuşma taslağı hazırlarken, yazısını tamamlamadan iç kanama geçirdi. Einstein; yaşama süresinin doğal bir zamanda son bulması gerektiğini düşünüyordu ve yapay bir şekilde hayata devam etmek istemediği için ameliyatı reddederek hayata veda etti.

Hayatla ilgili görüşleri de, ölümü kadar doğaldı…
İşte Albert Einstein‘dan yaşam tavsiyeleri!

1. Merakınızın peşinden gidin!

“Benim özel bir yeteneğim yok, yalnızca tutkulu bir meraklıyım” diyorsanız eğer, sizin merakınızı çeken nedir? Neyi en çok merak ediyorsunuz? Benim merak ettiğim neden bazı insanların başarılı olup bazılarının olamadığıdır. Bu yüzden yıllarca başarı üzerine çalıştım. Merakınızın peşinden giderseniz başarıya ulaşırsınız.

2. Barışçıl olun.

Milliyetçilik ve ırkçılık, bir çocukluk hastalığıdır. İnsan ırkının kızamığıdır. Eğer bir adam, bir marşa ayak uydurup, emir altında neşe içinde yürüyebiliyorsa, benim gözümde beş para etmez. Kendisine yalnızca bir omurilik yetebilecekken yanlışlıkla kocaman bir beyin sahibi olmuştur.
Emirle gelen kahramanlıktan, bilinçsiz şiddetten, aptalca yurtseverlikten, tüm bunlardan nasıl da nefret ediyorum!
Ben savaşı öylesine tiksinti verici ve aşağılayıcı buluyorum ki böyle iğrenç bir eyleme katılmaktansa kendimi parçalayıp yok ederim daha iyi… Savaştan uzak durun. Aynı zamanda hem savaşa hazırlanıp hem de savaşı önleyemezsiniz. Ben barış için savaşmaya gönüllüyüm mesela. İnsanların kendileri savaşa gitmeyi reddetmediği sürece hiçbir şey savaşı durduramaz. İnsan, savaş gibi inanmadığı bir şey için acı çekeceğine; barış gibi inandığı bir dava uğruna ölse daha iyi değil mi?

3. Mütevazı ve prensip sahibi olun!

En değerli kişiler alçak gönüllü olanlardır. İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil, prensipleridir.

4. Önyargısız olun.

Önyargıları yok etmek, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur.

5. Azimli olun.

Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum. Belirlediğiniz yolun sonuna ulaşacak kadar sabırlı mısınız? Posta pullarının gideceği yere varasıya kadar mektuba yapışıp kalmasından ötürü çok değerli olduğu söylenir. Posta pulu gibi olun ve başladığınız işi bitirin.

6. Bugüne odaklanın!

Güzel bir kızı öperken düzgün araba kullanan birisi, öpücüğe hak ettiği dikkati vermiyor demektir.
İki atı aynı anda süremezsiniz. Bir şeyler yapabilirsiniz ama her şeyi yapamazsınız. Şimdiye odaklanın ve bütün enerjinizi şu anda yaptığınız işe verin.

7. Hayal gücünüzden vazgeçmeyin…

Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin önizlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Hayal gücünüz geleceğinizi belirler. Zekanın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil! Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin. Hayal, bilimden daha önemlidir; çünkü bilim sınırlıdır. İnsan aklın sınırlarını zorlamadıkça hiçbir şeye ulaşamaz.

8. Hata yapmaktan korkmayın.

Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir.
Hata yapmaktan korkmayın. Eğer nasıl okuyacağınızı bilirseniz hatalar sizi daha iyi bir konuma getirebilir. Başarılı olmak istiyorsanız yaptığınız hataları üçe katlayın.

9. Anı yaşayın!

Ben geleceği hiç düşünmem, ne de olsa gelecektir! Geleceği ayarlamanın tek yolu olabildiğiniz kadar şimdide olmaktır. Şu anda dünü ya da yarını değiştiremezsiniz. Önemli olan tek an şimdidir.

10. Değer yaratın.

Başarılı olmaya değil, değerli olmaya çalışın. Zamanınızı başarılı olmak için harcamayın, değerler yaratın. Eğer değerli olursanız, başarı kendiliğinden gelecektir.

11. Deneyim kazanın.

Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir. Bir konuyu tartışabilirsiniz ama bu size sadece felsefi bir anlayış kazandırır. Bir konuyu bilmek istiyorsanız, onu deneyimlemelisiniz.

12. Kuralları öğrenin, daha iyi oynayın.

Yapmanız gereken iki şey var: Birincisi oynadığınız oyunun kurallarını öğrenmek, ikincisi ise oyunu herkesten iyi oynamayı istemek. Bu iki şeyi yaparsanız, başarı sizinle olur.

13. Seyirci kalmayın, hayatı kaçırmayın!

Dünya, kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir. Hiçbir şeye seyirci kalmayın!
Unutmayın, başrol daima sizsiniz.

BONUS: İyi müzik dinleyin!

Genelde müzikle düşünürüm. Hayallerimi müzikle birlikte görürüm ve hayatıma müziğin perspektifinden bakanın. Hayatta en büyük zevki müzikten alırım. Örneğin, Mozart’ın müziği öyle saf ve güzel ki, onu, evrenin akıl almaz güzelliğinin bir yansıması olarak görürüm. Mozart’tan başka en sevdiğim besteciler Schubert ve Bach’dır. Müzik, hayatımdaki en önemli şeylerden birisi… Müzikle ilgili sloganım da şudur: Dinle, çal, sev, saygı duy ve çeneni kapalı tut.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam