Murat Göğebakan

Murat Göğebakan’ın Kalbe Dokunan 5 Şarkısı

Aygün Akdağ

“Ay Yüzlüm”, “Ben Sana Aşık Oldum Bir Tanem”, “Vazgeçilmiyor” ve “Kalbim Yaralı” adlı eserlerin aralarında bulunduğu birçok şarkısıyla müzik dünyasında büyük bir hayran kitlesi oluşturan sanatçı Murat Göğebakan, tam 6 sene önce bugün hayatını kaybetmişti… Kalbinin sesini dudaklarından duyduğumuz ustayı öncelikle saygıyla anıyoruz. Ve Murat Göğebakan‘dan bizlere kalan, hala dinlediğimiz güzel şarkılarını yeniden dinliyoruz.

Kalbim Yaralı 

https://www.youtube.com/watch?v=nV3phJFoghM

İlk kez 2009 yılında kansere yakalanan Murat Göğebakan’ın hastalığı yeniden nüksetmiş, lösemiye bağlı ani kalp durması sonucu hayatını kaybetmişti. Murat Göğebakan kanser tedavisi görürken eşi Sema Bekmez onu terk etmişti. Murat Göğebakan, katıldığı bir programda, ‘Kalbim Yaralı’ şarkısını gözyaşları içinde eşi için yazıp bestelediğini söylemişti…

Ay Yüzlüm

2002 yılında çıkardığı “Ay yüzlüm” isimli albümüyle MÜYAP‘ın En Çok Satan Albüm Ödülleri’ne layık görülmüştü.

Gelmiş Bahar

Vurgunum


Vazgeçilmiyor

https://www.youtube.com/watch?v=UFN1GeplNwE

Murat Göğebakan Kimdir?

Murat Göğebakan, 9 Ekim 1968 tarihinde Adana’da doğdu. Baba tarafı Malatya Darendeli, Anne tarafı ise Gaziantepli idi… Fakat 5 yaşına kadar Almanya’da yaşadı. Daha sonra ilk, orta ve lise öğrenimini tamamlamak üzere tekrar Adana’ya döndü ve öğrenimini bu şehirde bitirdi. Ardından 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarına girdi. Tamamladığı üniversite eğitiminden sonra da Çukurova Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak yer aldı. Bu yıllarda dergah eğitimi aldı, gitar dersleri verdi ve bar çalışmaları yaptı. 1995 yılına kadar Adana’da yaşadı ve bu esnada bir evlilik yaptı. Bülent isminde çocuğu olan Göğebakan 1994 yılında eşinden ayrıldı. İlk evliliğini genç yaşlarda yapan Murat Göğebakan’ın bu evlilikten Bülent isminde bir oğlu vardı.

1995 yılında, hayallerini gerçekleştirmek ve bir albüm çıkarmak için İstanbul’a geldi. Yaşadığı her türlü zorluğa rağmen 1996 yılında “Ben Sana Aşık Oldum” isimli albümünü çıkardı ve bu albümü ile büyük bir çıkış yaptı. Kral TV Video Müzik Ödülleri Töreninde “Yılın şarkısı” “En iyi söz” “En iyi beste” “En iyi Rock” ve “En iyi Çıkış Yapan” kategorilerinde aday gösterildi. “En iyi çıkış yapan erkek sanatçı” ödülünü aldı.

Ardından Sindoma Müzik kuruldu… Bu şirketten “Sen Rahatına Bak” “Tek Suçum Seni Sevmekmiş” ve “Merhaba” isimli albümlerini çıkardı. 2000 yılında Sema Bekmez ile evlenen Göğebakan, 2002 yılında çıkardığı “Ayyüzlüm” isimli albümüyle MÜYAP’ın En Çok Satan Albüm Ödüllerine layık görüldü. Ardından çıkardığı “Yaralı” ve ”Sana Olan Aşkım Şahit” isimli albümleriyle başarısını devam ettiren sanatçı, bu süre içerisinde “Hasan’dan Olma Hatice’den Doğma Murat Göğebakan” isimli bir de kitap çıkardı.

Uzun süre lösemi tedavisi gören Göğebakan; 24 Temmuz 2014 tarihinde rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede 31 Temmuz 2014 tarihinde vefat etti…

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam