Hulusi Kentmen

Yeşilçam’ın Yufka Yürekli Babacan Karakteri: Hulusi Kentmen

Ayşe Aslıhan

Hulusi KentmenPala bıyıkları kadar tatlı sert ve babacan yapısıyla da seyircinin gönlünü kazanan Hulusi Kentmen, vefatının 25. yılında anılıyor.

Yeşilçam‘ın emektar oyuncusu Hulusi Kentmen‘in vefatının üzerinden 25 yıl geçti.

Zamanın Bulgaristan Krallığı’na bağlı Tırnova şehrinde 20 Ocak 1912’de doğan Hulusi Kentmen’in ailesi daha sonra Türkiye’ye göç etti.

Kentmen, çocukluğunu İzmit Körfez’de geçirirken, Deniz Astsubay Okulu’nda eğitim aldı ve Deniz Kuvvetleri’nde denizaltıcı Astsubay olarak görev yaptı. Bir müddet kara hizmetinde de bulunan Kentmen, askerlik görevini sürdürürken ilk kez vodvil türündeki Hisse-i Şayia oyunuyla sahneye çıktı.

1942’DE KAMERA KARŞISINA GEÇTİ

Refika Kentmen ile 1938’de evlenen sanatçı, Volkan ismini verdikleri bir çocuk, daha sonra da iki torun sahibi oldu. Emekliliğinin ardından kendisini sahnelere ve sinemaya veren Kentmen, halkevlerinde, Ses Tiyatrosu’nda ve Şehir Tiyatroları’nda sahneye çıktı.

Kentmen, ilk kez 1942’de bir filmde kamera karşısına geçerken, İhsan İpekçi‘nin senaryosunu yazdığı Senede Bir Gün filmiyle yükselişi yakaladı.

Daha sonra bu filmleri 1948’de İstiklal Madalyası, 1949’da Şehitler Kalesi, 1950’de Estergon Kalesi, Zülfikar’ın Gölgesinde ve 1951’de Barbaros Hayrettin Paşa filmleri takip etti.

TİPİM KÖTÜ ADAMA MÜSAİT DEĞİL

Hulusi Kentmen Tiyatro Topluluğu ile turnelere çıkıp birçok yerde oyun sahneleyen sanatçı, 1942-1988 yılları arasına 500’e yakın film sığdırdı. Filmlerinde onun karakterine karakter katan babacan seslerin sahipleri ise seslendirme sanatçıları Kemal Ergüvenç ve Rıza Tüzün oldu.

Hulusi Kentmen

Kentmen, komiser, esnaf, hakim ve fabrikatör rollerinin aranan yüzü olurken, kariyeri boyunca Adile Naşit, Münir Özkul, Kemal Sunal ve Tarık Akan gibi isimlerle birçok filmde kamera karşısına geçti. İyi filmin iyi senaryo ile mümkün olacağını savunan Kentmen, neden “iyi” rollerde yer aldığını bir röportajında açıklamıştı…

“Hem komediye hem drama uyum sağlayabiliyorum, yalnız kötü adam oynayamıyorum. Çünkü tipim kötü adama müsait değil. Bir defa oynamaya kalktım, bir şeye benzemedi.”

1993’TE VEFAT ETTİ

Pala bıyıkları kadar tatlı sert ve babacan yapısıyla seyircinin gönlünü kazanan Hulusi Kentmen, 1978’de Yorgun Savaşçı ve 1985’te Acımak dizilerinde de rol aldı. Aynı zamanda keman sanatçısı olan ve fotoğrafçılıkla da yakından ilgilenen oyuncu, 20 Aralık 1993’te böbrek yetmezliği sebebiyle vefat etti ve Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam