BağımızVar

#BağımızVar ve Yeni Şarkısı: 18 Sanatçı Pencere ve Balkonlardan Seslendi

Ayşe Aslıhan

Bu toprakların kültürel mirasını yeniden yorumlayarak gelecek kuşaklara aktarmayı hedefleyen #BağımızVar platformu, bu kez de farklı sanatçıların zamanın ruhuna uygun olarak evlerinin balkon ve pencerelerinden yorumladıkları “Aldırma Gönül” ve “Güzel Günler Göreceğiz” şarkılarıyla bizlerle!

Üzerinde yaşadığımız toprakların kültürel mirasını yeniden yorumlayarak gelecek kuşaklara aktarmayı hedefleyen #BağımızVar platformunun müzik ayağında, kültürel birikimi müziğin evrensel diliyle öyküleştiren bilindik şarkı ve türkülerin tanıdık ezgileri, farklı tınılarla bu dönemde de yeniden yorumlanıyor.

Şarkılarla bir bağ kurmak…

Proje, 11 farklı sanatçının 11 sevilen halk ezgisini kendi tarzlarında cover olarak yorumlamasıyla başladı. Jehan Barbur, “İki Keklik” türküsünü söylerken, Rap sanatçısı Sansar Salvo ise Esin İris ve Rapozof ile birlikte “Çökertme” türküsünü yorumladı… Ayrıca, Birkan Nasuhoğlu ve Elçin Orçun “Ağlama Yar” türküsünü seslendirdi. Monality’nin “Hey Onbeşli” yorumu ise kanun ve saz gibi geleneksel enstrümanlarını, tekno ritimleri ve elektronik müzik aygıtları ile buluşturdu. Daha sonra, değerli sanatçı Halil Sezai “Denizin Dibinde Hatçem”, Korhan Futacı “Yemen Türküsü”, Umut Kaan Çakır ve Soner Han “Sarı Gelin”, Kozmonot Osman “Fidayda”, Emre Sertkaya “Zühtü”, İkiye On Kala “Dağlar Dağımdır Benim” yorumlarıyla projeye dahil oldular. Bütün bu isimlerin seslendirdikleri şarkılar YouTube’da, Bağımız Var” kanalında!

Projede, türkülerin ve bunları yorumlayan müzik insanlarının röportajlarının video çekimleri ise, projeye yeni bir boyut kazandırıyor… Sanatçılar, ‘gözlere aşina ama unutulmuş motiflere ev sahipliği yapan büyüleyici mekânlarda’ gerçekleştirilen çekimlerde, sesleri ve enstrümanlarıyla türkülere hayat vermekle kalmadılar; bu türkülerle kurdukları bağın öyküsünü de anlatıyorlar.

“Aramızda mecburi mesafeler olsa da kalplerimizin bir olduğunu unutmadık.”

#BağımızVar bünyesindeki yeni müzik prodüksiyon projesinin, #COVID19 sebebiyle #EvdeKal dediğimiz bu günlerde, paylaşılan bağı ve umudu beslemeyi hedeflediğini dile getiren Yalkın Yel, “Tüm dünya olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte sevdiklerimizden uzak olsak da, kalben yakınlaşmak hem mümkün, hem de çok önemli. Biz de sanatçılarımızın desteği ile, çok sevilen iki şarkıyı evlerimizden, balkonlarımızdan, pencerelerimizden söyleyerek sesimizi duyurmak, bir parça da olsa duyanlara umut olmak istedik. Aramızda mecburi mesafeler olsa da kalplerimizin bir olduğunu unutmamak bu dönemde en önemli şeylerden olsa gerek” dedi.

Motorları maviliklere süreceğiz!

Bağımız Var’ın bu projesi için “Aldırma Gönül” ve “Güzel Günler Göreceğiz” şarkıları seçildi. Ayla Balyemez, Batu Akdeniz, Cem Yıldız, Ceren Gündoğdu, Dilek Türkan, Doğukan Medetoğlu, Elçin Orçun, Elif Çağlar, Ender Balkır, İkiye On Kala, Kamufle, Kolektif İstanbul, Koray Avcı, Melisa Uzunarslan, Merve Çağıran, Orçun Sünear ve Sufle gibi sevilen sanatçılar tarafından, kendi evlerinin balkon ve pencerelerinde seslendirildi. İki şarkının arasında Kamufle’nin yazdığı ve seslendirdiği Dünya Benim Yurdum adlı rap şarkısı, #EvdeKal günlerine uygun sözleriyle bu unutulmaz eserlerin yanında yerini aldı.

Şarkıların aranjesini yapan Ediz Hafızoğlu ve birbirinden farklı enstrümanları ile Anıl Şallıel, Barış Doğukan Yazıcı, Cem Tuncer, Ercüment Orkut, Orhan Deniz, Serhan Erkol gibi isimler şarkıları yeniden yorumladılar. Şarkıların mix&masteringini Erim Arkman yaptı.

#BağımızVar’dan mesaj var!

“Müzik, zamandan ve yerden, sizden ve bizden, öncemiz ve sonramızdan öte, inanılmaz güçlü bir bağ. Madem öyle, “bir araya gelmemizi yeniden sağlasa nasıl olur?” dedik. Karşınızdayız.. Kuşandık en güzel sesleri, en güzel hisleri biriktirdik bir videoda. Güneş dolu, umut dolu, yarınlar dolu bir hatıra yarattık! Öyle bir kültür ki bu, kim nerede olursa olsun aynı seslere, aynı kokulara, aynı tatlara hasret. Duygularımız aynı, bağımız var. Elimizde bir kadeh şarabımız, şimdi bir arada, buradayız. Bu anda tek düşündüğümüz; aynı hislere sahip olan sizlersiniz. Bazen gönlümüze aldırma desek de biliyoruz güzel günler yakın! Kadehimizi size kaldırıyoruz şimdi…”

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam