Daft Punk

Daft Punk, Müziği Bıraktı: Artık Bir Arada Değiller

Ayşe Aslıhan

Guy-Manuel de Homem-Christo ve Thomas Bangalter’den oluşan dünyaca ünlü Fransız elektronik müzik ikilisi Daft Punk, 28 yıllık uzun müzikal birlikteliklerini sonlandırdıklarını açıkladı.

Get Lucky, One More Time, Around the World gibi hit şarkılarıyla tanınan Fransız elektronik müzik ikilisi Daft Punk kötü haber verdi. Menajerleri aracılığıyla yaptıkları bir açıklamayla ikili, ayrıldıklarını duyurdu.

Menajer Kathryn Frazier‘in Pitchfork‘a yapmış olduğu açıklamaya göre grup ayrılma kararı aldı. Ayrılığın sebebi ise henüz belirtilmedi. Haberi, 2006 yapımı Electroma filmlerinden alınan “Epilogue” başlıklı 8 dakikalık bir videoyla paylaştılar. Guy-Manuel de Homem-Christo ve Thomas Bangalter ikilisi, konuyla ilgili bireysel bir açıklama yapmadı.

Yarattıkları sound ile elektronik müzikte devrim yapan Daft Punk’ın kurucuları Guy-Manuel de Homem-Christo ve Thomas Bangalter 1993’te bir araya geldiler. Asıl çıkışını ise 1997 tarihli Homework albümüyle yaptı. Bir arada çok nadir fotoğraf veren Guy-Manuel de Homem-Christo ve Thomas Bangalter 2001 tarihli Discovery albümüyle birlikte adeta imzaları olan ‘kasklarıyla’ kamera karşısına geçmeye başladı.

One More Time ve Harder, Better, Faster, Stronger single’larıyla dünya çapında üne kavuşan grup, üçüncü albümleri Human After All, canlı kayıt Alive 2007 ve Tron: Legacy filminin soundtrack’iyle ünlerine ün kattı.

Daft Punk, 28 yılda 12 Grammy adaylığı, 6 ödül, 4 stüdyo albümü, 2 belgesel, bir film, 2 canlı albüm ve bir soundtrack’e imza attı. 

2013 yılında çıkan Random Access Memories albümü ise en büyük başarıları oldu. Bu albümdeki Get Lucky single’ı listelerde birinci oldu. İkili, Weeknd, Kanye West gibi isimlerle birlikte şarkılara imza attı. Albümleri milyonlarca satış yapan ikili, iki Grammy kazandı.

2013’te dördüncü albümler Random Access Memories’de yer alan, Pharell’le birlikte yaptıkları, Get Lucky şarkısı tüm dünyada fenomen oldu. Şarkı haftalarca listelerde 1 numarada kaldı. Weeknd, Kanye West gibi isimlerle birlikte şarkılara imza atan Daft Punk hayranları yeni albüm beklerken gelen ayrılık haberiyle şok oldu.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam