Aidiyet

Aidiyet Filminin Dünya Galası Berlin’de!

Ayşe Aslıhan

AidiyetBurak Çevik’in ikinci uzun filmi Aidiyet, dünya galasını Berlin Film Festivali’nde yapıyor.

Geçen yıl ilk uzun filmi Tuzdan Kaide ile de festivalde yarışan 25 yaşındaki yönetmen, iki yıl üst üste Berlinale programında yer alarak önemli bir başarıya imza atıyor.

7 Şubat’ta başlayacak festivalin Forum bölümünde gösterilecek olan AidiyetBurak Çevik’in 15 yıl önce İstanbul’da gerçekleşmiş bir cinayetin mahkeme kayıtlarından ve kendi kişisel hafızasından yola çıkarak yazıp yönettiği bir yol ve aşk filmi.

Aidiyet7-17 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenecek 69. Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde Caligari Ödülü için yarışıyor.

Bir Yol ve Aşk Filmi

Burak Çevik’in, 15 yıl önce İstanbul’da gerçekleşmiş bir cinayetin mahkeme kayıtlarından yola çıkarak ve kişisel hafızalarına dayanarak yazıp yönettiği Aidiyet, bir suç filmi olduğu kadar bir yol ve aşk filmi olma özelliği de taşıyor. Çevik’in anneannesinin öldürülme hikayesini zanlının polis karakolunda verdiği ifade eşliğinde ve kimseyi yargılamadan, topoğrafik gözlemle anlattığı Aidiyet, mekanların belleğinde dolanıyor ve aynı zamanda da sinemanın türleri arasında geçişler yapıyor.

Berlin Film Festivali‘nin Forum bölümünde yer alan 39 film ile birlikte Caligari Ödülü için yarışacak olan Aidiyet, Türkiye’de yıl sonunda gösterime girecek.

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam