Spotify

#COVID19: Spotify’da Dönemin Trendi Nostalji

Ayşe Aslıhan

#COVID19 sebebiyle, herkes mevcut duruma ayak uydurmaya ve bu durumun gerçeklikleriyle mücadele etmeye devam ederken, Spotify kullanıcıları da bu dönemde nostalji duygusu yaşıyor.

1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan’da çeşitli hastaların belirli bir neden olmaksızın gelişen ve tedavi ile aşılara cevap vermeyen bir zatürre görülmesi üzerine #COVID19 olarak adlandırılan yeni bir koronavirüs teşhis edildi. Kişiden kişiye bulaşabilen virüsün bulaşma oranı, 2020 Ocak ortasında büyüme gösterdi. İlerleyen zamanlarda Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik’te yer alan çeşitli ülkelerde yaşanan virüs vakaları rapor edilmeye başlandı ve 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın ilan edildi.Türkiye’de de #COVID19 vakasının ilki, Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Mart 2020’de açıklandı.

Henüz kesin bir tedavi bulunamamasıyla tehlikeli bir salgına dönüşen #COVID19 ‘un dünyaya hızla yayılışıyla beraber, hastalık bulunan ülkelerde yaşam düzeni tamamen değişti. Öncelik ise insanların günlük alışkanlıkları oldu… Aşı veya tedavide kesinliği kanıtlanmış bir ilaç bulunmadığı müddetçe, zorunda kalmadığımız sürece evde olduğumuz bugünlerde, izlediğimiz diziler, filmler ve elbette dinlediğimiz müzikler çeşitlendi!

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, hemen hemen herkesin kullandığı müzik uygulaması Spotify’da 1-7 Nisan tarihleri arasındaki dinlenmelere göre, kullanıcılar tarafından oluşturulan ve onların en sevdiği eski şarkıları kapsayan nostalji temalı çalma listelerinde yüzde 54 oranında artış var. Diğer yandan, 50’ler, 60’lar, 70’ler ve 80’lerin müziklerine dair paylaşımlarda da bir yükseliş ivmesi gözlemleniyor.

Zor zamanlarda tanıdık melodileri dinlemek rahatlatıyor mu?

“Belki de öyle,” diyor davranış bilimleri uzmanı David DiSalvo. DiSalvo, Spotify’a şunları söylüyor: “Nostalji çoğumuz için, bizleri hayatlarımızın daha kolay olduğunu düşündüğümüz ve hayatlarımızda daha fazla kontrol sahibi hissettiğimiz zamanlara götürüyor.”

Dinleyicilerin neşeli zamanlara gitmesini sağlayan bir sanatçı da 80’li yıllarda en çok dinlenenler arasında yer alan ve geçtiğimiz hafta 2,3 milyondan fazla dinlenen hareketli hiti “Girls Just Want to Have Fun”ı hafızalarımıza kazıyan Cyndi Lauper. Spotify’da 8,5 milyon aylık dinleyiciye sahip ikonik şarkıcı ve şarkı yazarı, New York City’deki evinden nostalji ile ilgili konuşuyor.

“Her sanatçının hayali müziğinin bir rahatlama hissi, neşe getirmesi ve ilham duygusu yaratması… İşte yaptığımız işi bu yüzden yapıyoruz; bağlantı kurmak, insanların kendilerinden bir parça hissettikleri hikayeleri anlatmak, ağlatmak, güldürmek, dans ettirmek, neşelendirmek ve rahatlatmak için… Müzik benim için zamanı durduran bir şey. Bir şarkı duyduğumda, o şarkı beni zamanın içinde belirli bir ana götürür!”

Ortaya çıkan veriler oldukça şaşırtıcı: Adeta bir “nostalji rüzgarı!”

 • Kullanıcılar tarafından oluşturulan nostalji temalı çalma listelerinde yüzde 54’lük bir artış gözlemleniyor.
 • Spotify’da insanları eskilere götürenler arasında en çok takip edilen çalma listesi, 8,1 milyon takipçi sayısı ile All Out 00solurken, All Out 80s ise 7,1 milyon takipçi ile ikinci sırada yer alıyor.
 • Belirli nostaljik şarkılar oldukça dikkat çekiyor…
  • 50’ler: Billie Holiday’den “Solitude”, geçtiğimiz hafta Mart ayının ilk haftası ile karşılaştırıldığında yüzde 74 oranında daha fazla dinlendi.
  • 60’ler: The Beach Boys‘dan “In My Room” yüzde 44 oranında daha fazla dinlendi.
  • 70’ler: Barbra Streisand’tan “The Way We Were” yüzde 47 oranında daha fazla dinlendi.
  • 80’ler: Yazz’dan “The Only Way Is Up” yüzde 56 oranında daha fazla dinlendi.
  • 90’lar: 2Pac ve Nate Dogg’tan “Me and My Homies” yüzde 61 oranında daha fazla dinlendi.
  • 2000’ler: Panic! At The Disco’dan “New Perspective” yüzde 93 oranında daha fazla dinlendi.
 • Kullanıcılar kendi çalma listelerini oluştururken ya da güncellerken, eski şarkıları da seçiyor. İşte her 10 yıl için kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listelerine en çok eklenen şarkılar!
  • 50’ler: “Jailhouse Rock” – Elvis Presley
  • 60’lar: “At Last” – Etta James
  • 70’ler: “Ain’t No Sunshine” – Bill Withers
  • 80’ler: “Take on Me” – a-ha
  • 90’lar: “Mambo No. 5 (a Little Bit of…)” – Lou Bega
  • 00’lar: “I Gotta Feeling” – Black Eyed Peas
  • 10’lar: “Danza Kuduro” – Don Omar, Lucenzo
 • Dinlenme oranlarına bakıldığında 50’li yıllara ait şarkılar en büyük artış oranına sahip ama 60’lar, 70’ler ve 80’lere ait müziklerin dinlenme oranlarında da artış görülüyor.

Türkiye’de de geçmişe yolculuk var…

 Türkiye’de geçtiğimiz hafta dinlenen en popüler şarkılardan örnekler şöyle:

 • 50’ler: Elvis Presley – Jailhouse Rock; Paul Anka – Put Your Head on My Shoulder; Ella Fitzgerald, Louis Armstrong – Dream A Little Dream Of Me – Single Version; Chuck Berry – Johnny B. Goode.
 • 60’lar: Dario Moreno – Her Akşam Votka, Rakı Ve Şarap / Sarhoş; The Rolling Stones – Paint It, Black; Count Basie, Frank Sinatra – Fly Me To The Moon (In Other Words); Frankie Valli – Can’t Take My Eyes off You; The Mamas & The Papas – California Dreamin’ – Single Version; The Beatles – Yesterday – Remastered 2009.
 • 70’ler: Cem Karaca, Dervişan – Tamirci Çırağı; Queen – Bohemian Rhapsody – 2011 Mix; Selda Bağcan – Gesi Bağları; Erkin Koray – Seni Her Gördüğümde; Sezen Aksu – Kaybolan Yıllar.
 • 80’ler: Müslüm Gürses – Unutamadım – Kaç Kadeh Kırıldı; Ahmet Kaya, Selda Bağcan – Öyle Bir Yerdeyim ki; Sezen Aksu – Tükeneceğiz; Fikret Kızılok, Sibel Sezal – Bu Kalp Seni Unutur mu; MFÖ – Ele Güne Karşı; Eurythmics – Sweet Dreams (Are Made of This) – Remastered
 • 90’lar: Göksel – Kurşuni Renkler; Ahmet Kaya – Kum Gibi; Mehmet Güreli – Kimse Bilmez; Duman – Köprüaltı; Yaşar – Kumralım; Sezen Aksu – Seni Kimler Aldı; Teoman – Gemiler
 • 2000’ler: Ceza – Neyim Var Ki (feat. Sagopa K); maNga – Cevapsız Sorular; Pinhani – Ne Güzel Güldün; mor ve ötesi – Bir Derdim Var; Müslüm Gürses – Nilüfer; Duman – Seni Kendime Sakladım; Yalın – Küçücüğüm.

Belki de, evde olmak ve kolonya ile sterillik sağlamak; çocukluk günlerini hatırlatmıştır…
Kimbilir!

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam