Sekiz Yüz - Çin Sinemasının En Büyük Hasılatlı Filmi

Çin Sineması’nın En Yüksek Bütçeli Filmi: Sekiz Yüz

Ayşe Aslıhan

10 yıllık süreyle çekilen, Çin Sineması’nın en yüksek bütçeli filmi “Sekiz Yüz” 25 Eylül’de Türkiye’de vizyona giriyor!

Sinema eleştirmeleri tarafından Dunkirk ve 1917‘ye rakip olabilecek tek film olarak gösterilen “Sekiz Yüz”, 25 Eylül’de gösterime girmeye hazırlanıyor. Ön hazırlıkları ve çekimleri 10 yıl süren “Sekiz Yüz”, çok konuşulacağa benziyor.

Film, Japonya’nın işgalci politikalarıyla mücadele eden Çin’in en önemli direnişlerinden birini konu alıyor.

Çin’de gösterime girdiği ilk hafta sonunda 69 milyon dolar hasılatla, Çin sinema tarihinin en değerli 10 filmi arasına giren “Sekiz Yüz”, Türkiye’de gösterime girmek için gün sayıyor.

Pandemi nedeniyle yaşanan zorlu sürece rağmen sekiz ülkede vizyona giren ve gişede büyük başarı elde ederek dünya sinema sektörünün odağı olan “Sekiz Yüz” film etkileyici öyküsü, gerçekçi sahneleriyle alışageldik savaş filmlerine meydan okuyor.

Sekiz Yüz, bu haftaki son rakamlara göre 2020 yılının en yüksek hasılat yapan filmi olarak tarihe geçti.

Çin sinema sektöründe benzeri görülmemiş 80 milyon dolarlık bütçesi ve 10 yıl süren ön hazırlık ve çekimleriyle de dikkatleri üzerine toplayan “Sekiz Yüz” için geri sayım başladı. Sinema çevreleri ve eleştirmenler tarafından Dunkirk ve 1917’ye rakip olabilecek tek film olarak gösteriliyor. 25 Eylül’de vizyona girecek olan film, tamamı IMAX kameralarla çekilen ilk Çin filmi olarak tarihe geçti. 1937 yılında Şangay’da yaşanan gerçek olaylardan beyaz perdeye uyarlandı. Film, kendilerini sıkıştıran Japon ordusuna karşı savaşan 800 Çin askeri ve sivilin hikayesini anlatıyor.

İşte Sekiz Yüz’ün fragmanı!

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam