tamkapanma

#TamKapanma: 17 Günde Ufuk Açacak 17 Belgesel

Ayşe Aslıhan

Belgesel dediğimiz kavram; bir konu hakkındaki mevcut bilgi birikiminin o konuda uzmanlığı olmayan insanlar tarafından anlaşılmasını kolaylaştıran ve bunu gerçekten keyifli hale getiren görüntü yapımlarıdır. Sinema filmlerinden farklı olarak, izleyiciye görmesi ve bilmesi gerekenleri direkt olarak anlatır. Konusu fark etmeksizin, insanın kültür seviyesini arttırdığı ise su götürmez bir gerçek… Birçok soruya cevap bulabildiğimiz bir türdür belgesel. Neden her yıl 13 mil uzunluğunda ruj, 4000 galon losyon satılır? Hayatımız boyunca hepimizin 3000 kereden fazla yaptığı şey nedir? Acaba 240 milyon insan bu gece ne yapıyor? Bütün bunların tek bir cevabı var! Covid-19 salgını sebebiyle #TamKapanma adı altında 17 gün sokağa çıkma kısıtlamasıyla karşı karşıya kaldığımız bugünleri daha verimli ve gündemden uzak atlatabilmek adına, her güne 1 belgesel şeklinde düzenlediğimiz belgesel listemiz, huzurlarınızda!

1- Kutuplar Atlası – Frozen Planet (2011-2012)

En güzel belgesel önerileri arasında yer alan Kutuplar Atlası, kutuplarda geçen çetin hayat mücadelesini anlatıyor. 7 bölümlük belgeselde üç yıllık çalışma sonucunda çekilen harika görüntüler var. Arktik ve Antartik bölgesi, hem insanlar hem de hayvanlar için yaşaması çok zor bir yer. Kutuplar Atlası, buzullarla kaplı bu dünyanın gizemini çözmeyi başarıyor…

2- Cosmos: Bir Uzay Serüveni – Cosmos: A Spacetime Odyssey (2014)

En iyi belgeseller arasında yer alan Cosmos: Bir Uzay Serüveni, 1980 yılında Carl Sagan’ın yazıp sunduğu Cosmos: A Personal Voyage dizisinin devamıdır. Olağanüstü belgesel, bilim adamlarının yaptıkları çalışmaları sinematik bir şekilde anlatıyor. Ayrıca evrenden ve kozmostan bazı örnekler vererek uzay-zamanı açıklıyor. Ayrıca 13 bölümden oluşan belgeseli ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson sunmakta. Belgeseli Türkçe olarak seslendiren kişi ise Haluk Bilginer’dir.

3- Gezegenimiz – Our Planet (2019)

En popüler belgesel önerileri arasında bulunan Our Planet, 8 bölümden oluşuyor. Kesinlikle izlenmesi gereken müthiş belgeselde, gezegenimizin doğal güzelliklerini ve olağanüstü canlıları görürken, diğer yandan da iklim değişikliğinin canlıları nasıl etkilediğine şahit oluyoruz. Belgeselin sunumunu doğa tarihçisi David Attenborough yapıyor.

4- Büyük Düşler – Hoop Dreams (1994)

Büyük Düşler, fakir olan William Gates ve Arthur Agee adlı iki Afro-Amerikan öğrencinin yaşamını anlatıyor. Çoğunlukla beyaz öğrencilerin okuduğu St. Joseph Lisesi’nde basketbol ön plandadır. Bu iki Afro-Amerikan öğrenci, lisede basketbol oynamak için ellerinden geleni yapmaktadır. Ancak evlerinin bulunduğu bölgeden, okula gelmeleri onlar için çok zordur. Buna rağmen çabalamaktan asla vazgeçmezler. Belgesel bir yandan Afro-Amerikan öğrencilerin hayatını anlatırken, diğer yandan ırkçılık ve sosyal sınıf ayrımı gibi konuları ele alıyor.

5- İnsan Gezegeni – Human Planet (2011)

İnsan Gezegeni, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanların yaşam mücadelelerini gösteriyor. Dünyanın farklı kıtalarında bulunan ülkelerde yaşayan insanları anlatan BBC yapımı belgesel, izleyicilere dünyanın çok farklı ve büyük olduğunu gösteriyor. Ayrıca belgeseli İngiliz oyuncu John Hurt sunuyor.

6- Free Solo (2018)

Free Solo, serbest tırmanışçı Alex Hannold’a odaklanıyor. Hannold, ailesinin ve sevdiklerinin vazgeçirme çabalarına rağmen, ekipmansız ve ipsiz olarak Yosemite National Park’taki El Capitan’a tırmanmaya karar verir. Eğer başarırsa ekipmansız bir şekilde en fazla yüksekliğe tırmanmayı başaran kişi olacaktır. Ayrıca Free Solo, 91. Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödül aldı.

7- Through the Wormhole (2010-2017)

Through the Wormhole, uzay ve zamanı mükemmel bir şekilde anlatıyor. Morgan Freeman’ın sunduğu belgesel, solucan deliği nedir, ölümden sonra hayat var mı, paralel evrenler gerçek mi gibi konuları ve daha fazlasını ele alıyor.

8- Koy – The Cove (2009)

82. Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel Film Oscar’ı alan Koy, Japonya’nın Taiji şehrindeki bir koyda, her yıl Eylül ayında gerçekleşen yunus katliamını filme alan bir grup aktivistin mücadelesini konu alıyor. 

9- Bal Ülkesi – Honeyland (2019)

İzlenmesi gereken belgesel önerileri arasında bulunan Bal Ülkesi, arıcılık yapan bir ailenin hikayesini konu alıyor. Balkanlarda dağlık bir yerde yaşayan Hatice Muratova, elektriği ve suyu olmamasına rağmen burada eski yöntemlerle arıcılık yapar. Belgeselde Hatice Muratova’nın verdiği mücadele anlatılıyor.

10. Yaşam Öyküsü – Life Story (2014-2015)

Mini belgesel dizisi, hayvanların yaşamlarının farklı aşamalarında karşılaştıkları zorlukları gözler önüne seriyor. Bu müthiş yapımı David Attenborough sunuyor.

11. Afrika – Africa (2013)

2013 yapımı belgesel, Afrika’nın farklı ülkelerindeki ve bölgelerindeki vahşi yaşamı anlatıyor. Ayrıca belgeseli David Attenborough sunuyor. David Attenborough, bizi dünyanın en çeşitli yerlerinden birinde hayranlık uyandıran bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculukta bizleri Afrika’nın çölleri, savanları ve ormanları ile buluşturuyor.

12. Yuva – Home (2009)

Dünya’daki çeşitli yerlerin havadan çekimlerinin birleşiminden oluşan belgesel, yaşamın çeşitliliğini ve insanlığın gezegendeki ekolojik dengeyi nasıl tehdit ettiğini gösteriyor. 2009 yapımı belgeseli Fransız fotoğrafçı Yann Arthus-Bertrand yönetiyor. Ayrıca 81 ülkede aynı anda yayınlanan belgeseli YouTube’dan izlemek mümkün.

13. Doğanın Mucizeleri – Nature’s Great Events (2009)

Belgesel önerileri arasında yer alan yapım, yeryüzünün olağanüstü hikayesini hayvanların hayatta kalma mücadelesi ile harmanlayarak anlatıyor. Ayrıca BBC tarafından yapılan belgeseli David Attenborough sunuyor.

14. Evren – The Universe (2007-2015)

Belgesel önerileri

Evreni merkeze alan belgesel, güneş sistemini, evrendeki astronomik nesneleri ve uzay ile ilgili araştırmaları anlatıyor. Ayrıca Erik Thompson’ın anlattığı belgesel yaklaşık 90 bölümden oluşuyor.

15. Senna (2010)

Senna, 3 sene Formula 1 yarışlarında şampiyon olan Brezilyalı yarışçı Ayrton Senna’nın hayat hikayesine odaklanıyor. Belgeselde efsane yarışçının 1980’li yıllarda başlayan kariyeri ve pistlerde verdiği mücadele anlatılıyor. Ayrıca en büyük rakibi olan Fransa dünya şampiyonu Alain Prost ile aralarında geçen rekabete de yer veriliyor.

16. Samsara (2011)

Belgesel önerileri

Samsara, Sanskrit kökenli modern dillerde birincil olarak “dünya” anlamına gelir. Bu belgesel, 4 yıllık bir süre içinde 25 farklı ülkede çekildi. Her şeyden önce bu görüntüler, insanlığın sonsuzlukla olan ilişkisini gösteriyor. Ayrıca belgeselin yönetmeni Ron Fricke, kutsal mekanlara, doğa harikalarına, endüstriyel bölgelere ve harap olmuş yerleşim yerlerine gidip sıra dışı görüntüler çekiyor. En önemlisi de çektiği görüntülere kendi yorumunu eklemiyor. Çünkü yorumu doğanın kendisine bırakıyor...

17. 100 Yılın İtirafları – The Fog of War (2003)

Belgesel önerileri

100 Yılın İtirafları, eski Amerikan Savunma Bakanı Robert S.Mc Namara’ya odaklanıyor. Belgeselde onun üniversite yıllarından 2. Dünya Savaşı dönemine kadarki süreci anlatılıyor. Ayrıca belgesel, Vietnam Savaşı gibi önemli konuları da ele alıyor.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam