William Farish: Not Verme Sistemini Başlatan Öğretmen

Ayşe Aslıhan

Eğitim hayatımızın bazı zor sınavlarında şöyle bir cümle çıkar dudaklarımızdan: “Bu sistemi kim böyle kurdu?” Artık onunla tanışma vakti: William Farish, okullarda not verme sistemini bulan öğretmen!

Günümüzde dünyanın birçok ülkesinde not sistemi var. Bazı uzmanlar öğrencileri sınavlarla test etmenin doğru olduğunu düşünüyor, bazıları eğitimin kalitesinin daha önemli olduğunu savunuyor. Okullarda not sistemi olarak bilinen uygulama, 1800’lü yılların başından beri var… Bunu bulan ilk insan ise William Farish.

22 Mart 1759 tarihinde doğan Farish, Cambridge’deki Magdalene College’da eğitim gördü.

1778 yılında okulunu birincilikle bitiren Farish, uzun bir süre çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. 1794 yılında Cambridge Üniversitesi’nde kimya öğretmeni olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda Virginia Üniversitesi’nin kurucu hocalarından biriydi.

Kendi döneminin en kültürlü öğretmenlerinden biri olan William Farish, eğitim sistemindeki tutarsızlıklardan şikayetçi idi. Okullarda not sistemi başlamadan önce, öğrenciler mezun olduğu zaman işverenlere diplomalarını değil ders aldığı öğretmenin ismini veriyordu. Bu nedenle öğretmenler, öğrencileriyle birebir ilgilenmek durumundaydı.

William Farish’in öğretmen olduğu dönemde, Sanayi Devrimi günlük hayatın her alanını etkilemeye başlamıştı. Belki de bu nedenle Farish, fabrikalarda bulunan notlandırma sisteminden esinlenerek bu uygulamayı eğitim alanına taşımaya karar verdi.

Cambridge Üniversitesi’nde özel ders veren William Farish, öğrenci başına ödeme alıyordu. Başka bir ifadeyle eğitim sektörünün temeli, tıpkı fabrikalarda olduğu gibi parça başı iş mantığına dayanıyordu. Bu da ne kadar öğrenci, o kadar çok maaş demekti. İşte bu durumun “cazibesi” çoğu öğrencinin hayatını karartan o müthiş fikri akla getirdi: “Öğrencilere not versek ya!”

william

Farish, öğrencinin performansına göre not vermeye başlayınca hafızasından çok kağıtları kullanmaya başladı. Böylece öğrencilerini kolay takip edebiliyordu.

Not sistemi sayesinde daha fazla öğrenci kabul eden Farish, üniversite dışındaki öğrencilerle de çalışmaya başladı. Artık bir öğrencinin dersi anlayıp anlamadığını tespit etmek için çok fazla emek vermeye gerek kalmamıştı. Böylece öğretmenler, daha fazla öğrenciyle daha fazla maaş alabiliyorlardı. Bazı kaynaklara göre William Farish sadece not sistemini değil yazılı sınavları da icat etti.

Bu nedenle William Farish, günümüzde, modern eğitimin öncüsü olarak kabul edilir.

 

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam