Ferdi Özbeğen - Plak

Nostaljiseverler Buraya: Plak In, Dijitallik Out!

Ayşe Aslıhan

Covid-19 salgını sürecinde vakitlerinin büyük bölümünü evlerinde geçirenler nostaljiseverler buraya! Plak satışları yüzde 40 oranında arttı.

Dijitalleşmenin müzik sektörüne olan büyük etkisine rağmen nostaljik müziğin ruhunu en iyi yansıtan araçların başında gelen plakların satışları, Covid-19 salgını döneminde yükselişe geçti.

Salgın nedeniyle günlerinin büyük bir bölümünü evlerinde geçirenlerin yeni hobilere yönelmesi, yalnızca meraklılarının ilgi gösterdiği nostaljik plağa ilgiyi artırdı.

Bir yıla yaklaşan salgın süreci, insanların evlerinde yeni uğraşlar edindiği de bir dönem oldu. Dizi, film, kitap, el sanatları ve müzikle boş vakitleri değerlendirmek adeta hayatın bir parçası haline geldi. Uzun yıllar dijitalleşmeden nasibini alan plaklar, dizi ve filmlerde kullanılan müziklerin de etkisiyle yeniden hatırlanır oldu.

Plak satıcıları, yıllar sonra yeniden mutlu!

Bu beklenmedik ilgi dolayısıyla salgın süreci başladığında satışların düşeceğinden endişe eden plakçıların da yüzü güldü. İstanbul’da antika pazarında ve internet üzerinden çevrim içi plak satışı yapan Vedat İspir de bu durumdan son derece memnun olan esnaftan biri… Türkiye’deki en büyük yabancı plak seçkisini elinde bulunduran İspir, eskiye olan merakı nedeni le yaklaşık 30 yıldır bu piyasanın içinde yer alıyor.

İlk olarak Kadıköy’deki antika pazarında plak satışı yapmaya başlayan İspir, plak piyasasının yıllar sonra özellikle salgın süreci gibi bir dönemde geldiği noktadan mutlu.

Ferdi Özbeğen‘in plak satışları, Bir Başkadır dizisiyle patlama yaptı!

Geçmiş yıllarda plağa ilginin olmadığını, belli bir zaman sonra bu alakanın yükseldiğini ve meraklılarının günden güne arttığını anlatan İspir, sözlerine şöyle devam etti:

“Eskiden plaklar atılıyordu. Ben de zamanında biriktirmedim, o ilgiyi göstermedim. Özellikle filmler çıktıktan sonra plağa olan ilgi yoğunlaştı, satışlar arttı. Eski sanatçılar revaçta. Ferdi Özbeğen, Orhan Gencebay, Müslüm Gürses, Zeki Müren ve ismini sayamadığım birçok sanatçı var. Bunlara ilgi her zaman fazla. Şu an Semiramis Pekkan öne çıktı, ona yoğun bir ilgi var. Her geçen gün daha iyiye gidiyor.”

İspir, bu yıl bir çevrim içi platformda yayınlanan dizinin etkisiyle Ferdi Özbeğen şarkılarına ilginin arttığını, elindeki stokların tükendiğini ve satışların patlama yaptığını belirtti.

Türkiye’de plak satışı yapanların da satın alanların da günden güne arttığını dile getiren İspir, “Plak daha da yaygınlaşacak gibi görünüyor. Özellikle salgın döneminde çok ilgi var. Satışlar arttı. Satıcılar olarak biz memnunuz bu durumdan. İnsanlar evde kaldıkça plağa daha fazla önem veriyorlar. Hobi olarak değerlendiriyorlar. Müziğe ilgisi olan insanlar evde kaldıkça illaki plak alıyor.” diye konuştu.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam