Spotify

Spotify Yaz Trendlerini Açıkladı: Sosyal Mesafe Mode On!

Ayşe Aslıhan

Birçoğumuzun müzik dinlediği, listeler keşfedip eğlendiği, şarkı dinleyerek mesaj gönderme nostaljisini arkadaş olarak ekleme özellliği sayesinde yaşatan vazgeçilmez uygulama Spotify artık hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal mesafe ile ilgili yeni trendlerini açıkladı!

Spotify’da, bahar ve yaz aylarında, dünya genelinde batikle ve bahçe işleri ile uğraşmak, saç kesmek, kapitone yapmak gibi trendler ortaya çıkarken, yaz aylarında ise daha çok araba yolculukları, kamp, ev tatilleri ve paten kaymak gibi trendler gündemde.

Ama bu sonuç, herkesin dışarıda yapılan aktivitelere yöneldiği anlamına gelmiyor tabii… Öyle ki Spotify’da şu anda dünya genelinde 1,3 milyon karantina temalı çalma listesi var. 5 Mayıs-30 Temmuz tarihlerinde bu temaya sahip çalma listelerine eklenen en popüler şarkılar ise şöyle:

Bu arada, karantinayı tek başına geçiren ve Whitney Houston’dan “I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)” şarkısını bu çalma listelerine eklemiş olma ihtimalleri olanları da dile getirmezsek hata etmiş oluruz. Spotify karantinayı tek başına geçirenleri de duyuyor!

Hareket devam ediyor.

Bisiklet sürmek ve paten kaymak, dünya genelinde 5 Mayıs ile 30 Temmuz tarihleri arasında bu aktiviteler çerçevesinde oluşturulan 54,000 çalma listesiyle geçtiğimiz dönemde oldukça popüler aktiviteler arasında yer aldı.

Bisiklet” temalı çalma listelerine en çok eklenen şarkılardan bazıları şöyle:

Paten kaymakla ilgili çalma listelerindeki popüler şarkılar ise;

Nisan ayına göre çok daha pozitifiz.

Spotify, yaz aylarında dünya genelinde dinlenen müziklerin duygusunda da bir değişim yaşandığına dikkat çekiyor. Spotify dinleyicileri önceki aylara kıyasla Temmuz ayında daha eğlenceli/tempolu müzikleri tercih etmiş. Buradan yola çıkarak; Temmuz ayı 2020 yılı içinde bu zamana kadar “en mutlu” aysa, müzikseverlerin “daha üzgün” ya da düşük tempolu şarkılar dinlediği ayı da Nisan olarak gösterebiliriz.

Araba yolculukları arttıkça…

Araba yolculuklarının daha da popüler olmasıyla birlikte, Haziran ayından Temmuz ayına kadar olan dönemde araba yolculuğu ile ilgili çalma listelerinin oluşturulmasında yüzde 92 oranında bir artış yaşandı. Peki araba yolculuğu temalı çalma listeleri en çok hangi ülkelerde oluşturuldu? Listenin başında Amerika yer aldı. İngiltere, Avustralya, Kanada ve Almanya ise listenin ilk 5’inde yer alan ülkeler oldu.

Spotify tarafından araba yolculuğu için oluşturulan çalma listelerinde ise Classic Road Trip Songs ve 70s Road Trip ise şu sıralar en çok dinlenenler arasında.

Bu sonuçlar bize pek çok müzik dinleyicisinin hareket halinde olduğunu gösterirken, diğer aylara kıyasla Temmuz ayında podcast ve müzikleri yüzde 24 oranında bir artışla offline modda daha çok dinlediklerini ortaya koyuyor.

Evde tatile devam!

Pek çok insan, tatil için seyahat etmek yerine eve yakın olmayı tercih etmeye devam ediyor. Öyle ki, Haziran ayından Temmuz ayına kadar “staycation” (ev tatili) temalı çalma listelerinin oluşturulmasında yüzde 120 oranında bir artış var.

Müzik ile yaz hissini yakalamak için ev tatili yapanların en popüler şarkıları şöyle:

Amerika evde tatili temalı çalma listelerinin oluşturulmasında ilk sırada dikkat çekerken, Amerika’yı sırasıyla İngiltere, Brezilya, Kanada ve İrlanda takip etti.

Geniş açık alanlara yönelim yüksek.

Müzikseverlerin, geniş açık alanlarda temiz hava arayışları da trendler arasında öne çıktı. Öyle ki Spotify’da Haziran ayından Temmuz ayına kadar kamp temalı çalma listelerinin oluşturulmasında yüzde 140 oranında artış görülüyor.

Kamp temalı çalma listeleri bu sıralar en çok Kanada, Hollanda, Avustralya ve Almanya gibi ülkelerde dinleniyor.

Sıkılan var mı?

5 Mayıs ile 30 Temmuz tarihleri arasında “sıkılmak” ya da “sıkıntı” üzerine 127,000’den fazla çalma listesi oluşturulmuş.

Bu çalma listelerine en çok eklenen şarkılar arasında şunlar var:

Arkadaşlarla müzik dinlemek: Sosyal mesafeyle!

Dünyanın pek çok yerinde sosyal mesafe önemini sürdürürken, müzikseverlerin Spotify’ın dünya genelinde Premium kullanıcılarının çalma listesi ya da podcast’leri aynı anda dinlemelerine olanak sağlayan Group Session özelliği ile bir araya geldiği görülüyor.

Görünen o ki, sosyal mesafe birlikte müzik dinlemeye ve pandemi de kendi kendimize mutlu olmaya engel olmuyor!

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. karmaturkiye.com'u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.

Tamam